Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

23 września 2012 r  delegacja Okręgu Mazowieckiego Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego wzięła udział w uroczystości patriotyczno-religijnej w Śladowie (Gmina Brochów, powiat sochaczewski).

Delegację stanowili ppłk rez. Marek Olszewski i nadkom. w st. spocz. Tadeusz Maciński. Zaproszenie do Okręgu Mazowieckiego ZOR RP skierowali organizatorzy uroczystości - wójt i Rada Gminy Brochów oraz Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Śladowie.

Dyrektor szkoły pani Martynie Sawickiej bardzo zależy na współpracy z Okręgiem Mazowieckim ZOR RP, liczy na spotkania członków naszej organizacji z uczniami i na pogłębianie ich wiedzy historycznej,  w tym o patronie Marszałku Józefie Piłsudskim. Szkoła chętnie będzie uczestniczyć w organizowanych przez ZOR RP konkursach historycznych i innych przedsięwzięciach przyczyniających się do kształtowania patriotyzmu młodzieży.

Uroczystości w Śladowie organizowane są dorocznie przy pomniku ku czci pomordowanych, przez okupantów niemieckich, żołnierzy i cywilów we wrześniu 1939 roku.

18 września 1939 w Śladowie w ówczesnej gminie Tułowice, wojska niemieckie dokonały jednej z największych zbrodni wojennych w czasie kampanii wrześniowej. Ponad 300 ludzi (w tym 252 żołnierzy z rozbitych nad Bzurą oddziałów armii "Poznań" i "Pomorze" i 106 mieszkańców Śladowa i okolicznych wsi puszczańskich), zgromadzonych na tzw. "główce" wiślanej, zostało zastrzelonych i utopionych.

Zbrodni dokonała prawdopodobnie niemiecka 4 Dywizja Pancerna z XVI korpusu 10. Armii, która w większości operowała na terenie gdzie wydarzenie to miało miejsce.

Z rzezi ocalało jedynie 2 ludzi, mieszkańców Tułowic, Stanisław Klejnowski i Alfred Kitliński, którzy później złożyli zeznania w tej sprawie. Ogółem 298 osób poniosło śmierć. Motywem zbrodni były przypuszczalnie porachunki miejscowych kolonistów niemieckich z ludnością polską (mające miejsce także po zbrodni w Śladowie, w wyniku których zginęło ok. 37% mieszkańców Tułowic) oraz chęć odwetu za bohaterski opór stawiany przez żołnierzy polskich w okolicach Śladowa.

(k)

Foto: Marek Olszewski

{phocagallery view=category|categoryid=168|limitstart=0|limitcount=0}