Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

28 listopada 2011 r. w Zespole Szkół w Wykrocie k. Myszyńca (powiat ostrołęcki) odbyło się spotkanie pułkownika Alfreda Kabaty z uczniami gimnazjum. Pan pułkownik jest prezesem Okręgu Mazowieckiego Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, a jednocześnie historykiem, autorem książki „Pamięć o Katyniu w Nowym Dworze Mazowieckim. Oficerowie Batalionu Elektrotechnicznego zamordowani w Katyniu i Charkowie”, zeszytu historycznego i wielu artykułów dotyczących tej specjalistycznej jednostki WP okresu międzywojennego.

Panu płk rez. A. Kabacie towarzyszyli ppłk rez. Zbigniew Kotarski i Artur Błoński. Przedstawiciele ZOR RP gościli w naszej szkole na zaproszenie pani dyrektor Mirosławy Grzegorczyk. Oficerowie rezerwy nie po raz pierwszy byli w naszej szkole, ponieważ od roku 2009 uczestniczymy w programie „Katyń – ocalić od zapomnienia”. W 2010 r., dzięki inicjatywie nauczyciela języka polskiego Małgorzaty Parzych, posadzony został „Dąb pamięci” poświęcony zamordowanemu w Charkowie kpt. Franciszkowi Sobiewskiemu - oficerowi Batalionu Elektrotechnicznego, urodzonemu w Ostrołęce. Pan płk A. Kabata przekazał szkole zgromadzone na temat kpt. Franciszka Sobiewskiego materiały.

Podczas spotkania pan płk A. Kabata opowiedział uczniom o Batalionie Elektrotechnicznym, który stacjonował w Nowym Dworze Mazowieckim w latach 1921-1939. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali informacji o organizacji batalionu, o oficerach i żołnierzach, a także o wyposażeniu jednostki. Te ostatnie informacje okazały się najbardziej interesujące, tym bardziej, że prowadzący doskonale znał wiele szczegółów technicznych na temat urządzeń wykorzystywanych w jednostce. Informacje uzupełniały zdjęcia pochodzące z okresu międzywojennego.

Szczególne uznanie uczniów wzbudziła ogromna wiedza merytoryczna pana Pułkownika, który z pamięci cytował wiele dokumentów, dat, nazwisk, faktów. Ponadto znał wiele interesujących szczegółów z życia oficerów batalionu, znał fascynujące historie życia rodzin oficerów zamordowanych przez Sowietów w 1940 r.

W dalszej części spotkania uczniowie poznali wojenne losy Batalionu Elektrotechnicznego i drogę jego oficerów do Katynia i Charkowa.

Interesującym punktem spotkania było omówienie przez prowadzącego kroju i wyglądu munduru wojskowego. Uczniowie nie mieli do tej pory możliwości przyjrzenia się z bliska współczesnemu mundurowi i wszystkim jego elementom. Każdy szczegół munduru ma swoje znaczenie i nie jest przypadkowy.

Na zakończenie Pan Pułkownik zaprezentował swoją książkę o Batalionie Elektrotechnicznym, wskazując na najbardziej interesujące jej fragmenty. Dla uczniów naszej szkoły były to informacje i zdjęcia z życia kapitana Franciszka Sobiewskiego.

Spotkanie to było ważnym wydarzeniem w życiu społeczności naszej szkoły.

W ten sposób kultywujemy pamięć o tych, o których oficjalnie pamięta się coraz mniej.

Krystyna Zyśk

(nauczyciel historii w ZS w Wykrocie)

Foto: Artur Błoński

{phocagallery view=category|categoryid=124|limitstart=0|limitcount=0}