Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Wielki Piknik Legionowy

17 maja 2014 r. Akademia Obrony Narodowej przy współudziale Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zorganizowała Wielki Piknik Legionowy, który odbył się w Parku Militarnym Rembertów.

W Pikniku Legionowym, na który składały się: spotkanie z historią w ramach Nocy Muzeów, dzień otwarty Akademii Obrony Narodowej i obchody Dnia Rembertowa, wzięli udział przedstawiciele ZOR RP: Mateusz Derylak i Sławomir Garbacz.

W 2014 roku mija 100 lat od wybuchu I wojny światowej, która dla Polaków była wielką tragedią, ale też nadzieją na niepodległość. Wszystko za sprawą Legionów Polskich, powołanych wówczas przez Józefa Piłsudskiego. 17 maja każdy będzie mógł sprawdzić, czy jego przodek przyczynił się do odrodzenia Rzeczypospolitej. Piknik rozpoczął się uroczystym uruchomieniem aplikacji „Wykaz Legionistów Polskich 1914-1918”, dzięki której można było sprawdzić, czy nasz przodek walczył o niepodległość w Legionach.

Wszystkich uczestników Pikniku powitał rektor Akademii Obrony Narodowej gen. dyw. Bogusław Pacek, a o Roku Legionów opowiadał dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Krzysztof Jaraczewski.

17 maja to tegoroczny termin Nocy Muzeów. Muzeum Marszałka w Sulejówku i Park Militarny Rembertów – jedyne w całej Polsce ogólnodostępne muzeum historycznego sprzętu wojskowego na świeżym powietrzu – były dostępne dla miłośników tej imprezy już od południa.

Oficjalną część pikniku zakończyła defilada pododdziałów reprezentujących 1000 uczniów klas mundurowych z całej Polski – uczestników zlotu pod patronatem AON.

Następnie wszystkich chętnych z obsługą wykazu zapoznali na swych stanowiskach pracownicy muzeum w Sulejówku. Oprócz tego zapisywali oni rodzinne wspomnienia i dokonali fachowego oglądu przyniesionych ze sobą prywatnych pamiątek. Wszystko po to, abyśmy wzbogacili naszą narodową historię o dzieje osobiste.

W ramach Pikniku Legionowego odbyło się także bicie rekordu Polski w śpiewaniu pieśni legionowej (wykonało ją 927 osób), występy chórów i orkiestr, prezentację ofert edukacyjnych muzeum w Sulejówku, zabawy i gry edukacyjne, gry terenowe, spektakle teatralne, pokazy grup rekonstrukcji historycznej. Pod okiem przewodnika było można również zwiedzać obiekty muzealne Parku Militarnego.

Piknik Legionowy był szansą dla tegorocznych maturzystów oraz wszystkich innych chętnych, którzy tego dnia mogli zapoznać się z ofertą dla przyszłych studentów AON.

(aon)

  • 1