Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

O tolerancji i dialogu w Nowym Dworze Mazowieckim

7 czerwca 2017 delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyła w Nowodworskim Ośrodku Kultury w gali finałowej VI konkursu na esej o tolerancji i dialogu, zorganizowanego przez Zespół Szkół nr 2 we współpracy z Urzędem Miejskim.

ZOR RP reprezentowali: Roman Kaczorowski – 93 – letni kombatant i honorowy obywatel Nowego Dworu Mazowieckiego oraz st. kpr. w st. spocz. Adam Janas.

Podobnie jak w latach ubiegłych w uroczystości wzięli udział m.in.: pomysłodawca Konkursu Ze'ev Shaked i David Wluka - reprezentujący Nowy Dwor Jewish Memorial - fundatora nagród finansowych, Jacek Kowalski - burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego, Tsvika i Orna Placińscy (organizatorzy polsko-izraelskich spotkań młodzieży), potomkowie przedwojennej nowodworskiej społeczności żydowskiej (wśród nich p.Tamara Kieliszek), dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice, młodzież, przedstawiciele mediów lokalnych. Gościem Honorowym gali finałowej VI Konkursu była pani Zofia Krzyżanowska, odznaczona medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" .

Oficjalnego ogłoszenia wyników Konkursu i wręczenia nagród dokonali patroni honorowi i fundatorzy nagród. Nagrodę główną otrzymała Weronika Brzezińska z Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Dworze Mazowieckim.

Tak jak co roku, konkurs poprzedziły uroczystości upamiętniające społeczność żydowską, żyjącą w Nowym Dworze Mazowieckim przed wojną, boleśnie doświadczoną w czasie Holocaustu. W kolejną rocznicę odsłonięcia Pomnika Pamięci na żydowskim cmentarzu, potomkowie nowodworskich Żydów z USA i Izraela zebrali się, by dzielić się swoimi wspomnieniami, a także przekazywać relacje nieobecnych już bliskich i wspólnie z lokalną społecznością Nowego Dworu uczcić pamięć o tych, którzy przed wojną razem z katolikami, ewangelikami, prawosławnymi tworzyli to miasto. Modlitwę kadisz odmówił Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Znaczenie pamięci i dialogu na rzecz tolerancji podkreślili w swych wystąpieniach Ze'ev Shaked, David Wluka, Burmistrz Jacek Kowalski. Wyrazili zadowolenie, że cmentarz żydowski stał się widocznym znakiem nie tylko pamięci i wyrazem szacunku dla kulturowej odmienności, ale jest też miejscem, które jednoczy potomków nowodworskich Żydów przyjeżdżających z całego świata.

Na zakończenie uroczystości odśpiewano hymny Izraela i Polski, a następnie pod Pomnikiem Pamięci złożono wieńce i białe róże.

(k)

  • 01
  • 02
  • 02a
  • 02b