Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

ZOR RP na spotkaniach artystyczno-historycznych zorganizowanych  przez Muzeum Katyńskie w Warszawie

17 i 23 lutego 2018 r. przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyli w spotkaniach artystyczno-historycznych zorganizowanych przez Muzeum Katyńskie w Warszawie.

17 lutego 2018 r. Muzeum Katyńskie w Warszawie zorganizowało spektakl pt.: „Wit Stwosz” powstały w wyniku cyklu żoliborskich spotkań „Piwnicy poetyckiej”. Spektakl opracowany na podstawie poematu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego został rekomendowany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Fundację Solidarności Dziennikarskiej.

23 lutego 2018 r. Muzeum Katyńskie było współorganizatorem premiery filmu pt. „Nie pamiętam” dotyczącego zbrodni katyńskiej.

W obu tych artystyczno-historycznych spotkaniach ZOR RP reprezentowali: Marcin Łada – wiceprezes ZG i chor. w st. spocz. Stefan Wyszyński.

Spektakl „Wit Stwosz” traktował o powołaniu człowieka, którego życie wypełnia praca dla wyższych wartości. Poemat Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego wpisuje się doskonale w 100-lecie Niepodległości Polski, swoim ponadczasowym przekazem głęboko zapada w pamięć. Warto wiedzieć, że dzieło Wita Stwosza- Ołtarz Mariacki liczy dziś ponad 500 lat, a Gałczyński obecny był przy tym, gdy ołtarz sprowadzono do Krakowa z Norynbergi w 1946 r., po tym, jak został w czasie wojny zrabowany przez Niemców. Poeta mógł z bliska oglądać figury ołtarza i przypatrywać się pracom konserwatorskim prowadzonym pod kierunkiem prof. Karola Estreichera, stąd w jego poemacie znajdziemy ich wyjątkowo realistyczny opis.

Treść poematu w sposób niezwykłe sugestywny przedstawili artyści: Anna Bojarska i Marek Urbański, w spektaklu uczestniczyła także młodzież z Teatru Punkt. Słowa uzupełniała niezwykła muzyka Marii Pomianowskiej, która grała m.in. na zrekonstruowanych przez siebie staropolskich instrumentach strunowych: na suce biłgorajskiej i fideli płockiej. Ten wyjątkowy wieczór zakończyło spotkanie z córką poety- Kirą Gałczyńską, która przybliżając historię życia ojca, wspomniała, że Konstanty Ildefons Gałczyński był jednym z pierwszych więźniów Kozielska. Brak stopnia oficerskiego (był szeregowcem) uratował mu życie, Rosjanie zwolnili go z niewoli. Na zakończenie spotkania Kira Gałczyńska podpisywała swoją książkę pt. „Nie gaście lampy przy drzwiach”. Spektakl objął patronatem, honorowym burmistrz warszawskiej dzielnicy Żoliborz- Krzysztof Bugla.

23 lutego 2018 r. Muzeum Katyńskie razem z Instytutem Pamięci Narodowej było współorganizatorem premiery filmu pt. „Nie pamiętam”, która miała miejsce w warszawskim kinie Luna. To dzieło filmowe było efektem ekranizacji spektaklu pt. „Wywózki, łagry, Katyń” granego na deskach Teatru Oratorium oraz w murach Muzeum Katyńskiego. Scenariusz filmu napisali: Danuta Nagórna i Jarosław Witaszczyk, którzy grali w filmie również główne role. Film reżyserował Mirosław Mamczur, producentem wiodącym został Instytut Pamięci Narodowej, zaś wykonawczym – Varsovia Art. Ekranizacja sztuki jest efektem pracy wielu osób, w tym pracowników Oddziału i Instytutu Pamięci Narodowej. Film opowiada o zbrodni katyńskiej, o Ofiarach i katach, o przeżyciach obywateli II RP deportowanych i zesłanych do Gułagu. Jak powiedział Jarosław Witaszczyk: jest próbą „utrwalenia tego, co ulotne, zatrzymania w czasie uczuć i emocji”. Film pełni rolę edukacyjną, zawiera skondensowaną wiedzę o zbrodni katyńskiej, naszym zdaniem powinien być wyświetlany obowiązkowo dla młodzieży szkolnej. Projekcja filmu była poprzedzona dyskusją, w której udział wzięli: dr Ewa Kowalska – kierownik Muzeum Katyńskiego, Adam Hlebowicz (moderator) – dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN oraz dr Witold Wasilewski (Archiwum IPN), specjalizujący się w tematyce Zbrodni Katyńskiej.

Tematyka dotycząca zbrodni katyńskiej jest stale obecna w działaniach ZOR RP. W tym roku będziemy współorganizatorami wielu uroczystości w Polsce. m.in. uroczystości katyńskie odbędą się 15 kwietnia 2018 r. w: Nowym Dworze Mazowieckim (gdzie posadzony będzie 10 Dąb Pamięci), w Starych Babicach, a także w Okręgach Lubelskim, Małopolskim, Śląskim i Łódzkim. Pamięć o naszych bohaterach musi trwać.

M.Ł.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04