Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Spotkanie z Prezydentem RP

3 września 2016 r. na terenie Parafii Św. Rocha w Lipkowie (gm. Stare Babice) odbyło się spotkanie w ramach programu Narodowego Czytania „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Gośćmi honorowymi spotkania byli: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, którzy przybyli do Lipkowa na zaproszenie ks. proboszcza Tomasza Sobieckiego.

W spotkaniu, Zarząd Główny Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, reprezentował wiceprezes Marcin Łada.

Para Prezydencka czytała fragmenty powieści, a towarzyszyli jej: młodzież gimnazjalna z Koczarg Starych, wychowankowie Ośrodka dla Dzieci Niewidomych z Lasek oraz przyjaciele Parafii. W spotkaniu uczestniczyło około tysiąca osób i było ono transmitowane przez stacje telewizyjne i radiowe.

Pod koniec uroczystości Prezydent Andrzej Duda podziękował za zaproszenie do Lipkowa. Stwierdził, że jest to miejsce szczególne, bowiem w lipkowskim dworze bywał Henryk Sienkiewicz. Wyraził także radość z tego, że w spotkaniu uczestniczą dzieci i młodzież. –Gorąco zachęcam do wspólnego czytania w domach, aby dzieci miały wspomnienia czytających im rodziców. To jednoczy rodzinę – mówił Prezydent.

Głos zabrała także małżonka Prezydenta RP. – Bardzo się cieszę, że w dzisiejszym czytaniu wzięli udział: młodzież gimnazjalna, wychowankowie Ośrodka w Laskach i przedstawiciele fundacji ormiańskiej. To pokazuje, że czytanie nas jednoczy i otwiera na świat. Dzięki temu jesteśmy szczęśliwsi. Zachęcamy państwa, aby nawyk czytania wyrabiać w dzieciach już od najmłodszych lat. Wówczas będą sięgać do lektur, nie z obowiązku szkolnego, ale dla przyjemności. Jak mawiał Umberto Eco – kto czyta książki, żyje podwójnie – powiedziała Agata Kornhauser-Duda.

Na zakończenie spotkania, Para Prezydencka udała się do lipkowskiego dworku, gdzie wpisała się do księgi pamiątkowej Parafii. Chwila wytchnienia po uroczystości stała się okazją do rozmowy na tematy historyczne. Marcin Łada przedstawił Panu Prezydentowi zagadnienie dotyczące Wielkiej Transatlantyckiej Centrali Radiotelegraficznej, która działała w Babicach w latach 1923-1939. Była to największa instalacja radiotelegraficzna w Europie i druga w świecie po amerykańskiej. Dzięki niej Polska w latach międzywojennych przodowała w europejskiej łączności międzykontynentalnej. Historia ta jest jednak nieznana w dzisiejszej Polsce. Marcin Łada przedstawił prośbę, aby to zagadnienie objęte zostało polityką historyczną państwa, jest to bowiem fakt, z którego wszyscy Polacy mogą być dumni. Wiceprezes opowiedział także Parze Prezydenckiej o działaniach podejmowanych przez ZOR RP w dziedzinie propagowania historii Polski. Przekazał również Panu Prezydentowi list zawierający informacje o Radiostacji Babice.

Spotkanie z Parą Prezydencką i możliwość bezpośredniej rozmowy na tematy historyczne były dla mnie wielkim zaszczytem – powiedział po spotkaniu Marcin Łada.

Z ogromną radością przyjęliśmy w szeregach ZOR RP informację o podjęciu zagadnienia polityki historycznej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Marszałek Piłsudski mawiał, że naród bez pamięci historycznej przestaje być narodem i nie jest godzien przyszłości. Tę prawdę doskonale rozumie Prezydent Andrzej Duda. Będziemy zaszczyceni, jeśli uda nam się pomóc w realizacji tej polityki i zagadnienie Radiostacji Babice trafi do podręczników historii Polski. Polacy mogą być dumni z osiągnięć II Rzeczypospolitej, muszą jednak posiadać wiedzę na ten temat. Niestety propaganda PRL-u wyparła ze świadomości społecznej wiele istotnych faktów. Najwyższy czas to zmienić!

Cieszymy się, że program Narodowego Czytania dotarł do Lipkowa, jest to ogromne wyróżnienie dla tej miejscowości i dla całej gminy, w której działa babickie Koło ZOR RP. Serdecznie podziękowania składamy księdzu proboszczowi Tomaszowi Sobieckiemu, głównemu organizatorowi wspaniałego lipkowskiego spotkania z Parą Prezydencką. Propagowanie twórczości naszego wielkiego pisarza, w Roku Sienkiewiczowskim (ustanowionym w 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza), daje odpór wcześniejszym działaniom zmierzającym do wyeliminowania twórczości Sienkiewicza z lektur szkolnych. Program Narodowego Czytania „Quo vadis” dobrze służy kulturze narodowej i zachęca do sięgania po wszystkie powieści Henryka Sienkiewicza. Warto je znać i czerpać z nich radość w codziennym życiu. Sienkiewicz napisał je przecież dla pokrzepienia serc, naszych polskich serc…

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04