Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Święto Kaniowczyków

10 maja 2015 r., w wigilię 97 rocznicy bitwy pod Kaniowem, członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Związek Strzelecki im. 15 Pułku Piechoty ,,Wilków” zorganizowali w Puławach obchody święta 2 Pułku Saperów Kaniowskich.

Uroczystości kościelne odbyły się w szczególnej świątyni dla tej formacji, gdyż w latach 1921-1939 był to jej kościół garnizonowy pw. Zmartwychwstania Pańskiego. To ci żołnierze przebudowali tę świątynię z cerkwi na kościół katolicki w 1921 r. i latach 1938-1939.

Inicjatorem tych uroczystości był badacz dziejów 2 Pułku Saperów Kaniowskich historyk i jednocześnie członek zarządu Okręgu Lubelskiego ZOR RP - Zbigniew Kiełb, którego wsparli prezes Okręgu Lubelskiego - Lech Marczak i Rafał Bociąg.

W trakcie mszy wystawiono wartę w kaplicy historycznej, w której znajdują się pamiątkowe tablice, krzyż wotywny i urna, związane z piękną i tragiczną historią puławskich kaniowczyków. Tam też zapalono znicze. Po mszy, która odbyła się w intencji wszystkich poległych i pomordowanych żołnierzy 2 Pułku Saperów Kaniowskich, którzy w latach 1918-1945 oddali życie za wolną Polskę, inicjatorzy i strzelcy wraz z wnukiem Kaniowczyka Stanisławem Goździelskim udali się na teren dawnych koszar tej formacji, gdzie pod pamiątkową tablicą złożyli wieniec, zapalili znicze oraz oddali honory wojskowe.

W przeddzień tych uroczystości Zbigniew Kiełb i Lech Marczak przeszli szlak 2 Pułku Saperów Kaniowskich, który uprzątnęli i zarazem odwiedzili kwatery zmarłych kaniowczyków na cmentarzu parafialnym w Puławach.

(ZK)

Fot. A. Przybysławska

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04