Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

78 rocznica bitwy pod Woźnikami w Województwie Śląskim

4 września 2017 r. w Woźnikach zorganizowano obchody 78 rocznicy bitwy pod Woźnikami (Woj. Śląskie) stoczonej w pierwszych dniach września 1939 roku na wzgórzu Florianek w Woźnikach. Okręg Śląski Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował Szymon Kocot.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji poległych żołnierzy w Kościele Parafialnym w Woźnikach.

Po mszy św. przed pomnikiem poległych na cmentarzu oraz przed pomnikiem na górze Florianek założone zostały wieńce i wiązanki kwiatów.

Uroczystość uświetniły występy kaletańsko-woźnickiej Orkiestry Dętej pod batutą kapelmistrza Mariana Lisieckiego oraz pokaz białej broni w wykonaniu Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim.

W uroczystości udział wzięli m. in.: burmistrz Woźnik - Alojzy Cichowski, radni Rady Miejskiej, uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej w Woźnikach.

XXX

1 września 1939 r., 3 Pułk Ułanów Śląskich bronił Koszęcina i Kalet przed niemiecką 2 Dywizją lekką gen. por. Georga Stumme. Tego dnia Niemcom udało się zepchnąć pułk na pozycję pod Woźnikami. 2 września rano ponowiła natarcie niemiecka 2 Dywizja Lekka, wdzierając się w obronę Brygady na Floriańskiej Górze bronionej przez szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich. Tu kontratakiem zdołało odzyskać pozycję, ale pod Ligotą Woźnicką Niemcom udało się przełamać obronę 8 Pułku Ułanów. Pod naporem wroga Brygada rozpoczęła odwrót pod Zawiercie nad Wartą. 3 września 8 Pułk Ułanów oddzielił się od Brygady i walczył następnie pod Szczekocinami,
a potem w ramach Armii "Lublin". 4 września Brygada otrzymała rozkaz odwrotu nad Nidę w kierunku Pińczowa i Miechowa. Cofająca się Brygada była często atakowana przez niemiecką 2 Dywizję Lekką. W dniach 5-6 września walczyła pod Pińczowem, po czym wycofała się ku Wiślicy. 7 września osłaniała w Nowym Korczynie sztab Armii. 10 września przeprawiła się przez prawy brzeg Wisły pod Baranowem Sandomierskim. Następnie wzięła udział w I bitwie pod Tomaszowem Lubelskim. 14-15 września jednostki Armii "Kraków" i "Lublin" toczyły ciężkie walki w Puszczy Solskiej. 16 września Armia "Kraków" kontynuowała bitwę pod Biłgorajem. W walkach tych brała udział Brygada, broniąc rejonu silnie atakowanych przepraw na rzece Tance pod Budziarzami i Księżopolem. 15 września o świecie na przeprawę przez Tanew pod Księżopolem wyszło silne uderzenie niemieckie. Po trzygodzinnej walce Niemcy zostali odrzuceni pod Tarnogród. Brygada zaatakowała Tarnogród, wdzierając się na północny skraj miasta i do rynku, ale przeciwuderzenie Niemców odrzuciło ja ponownie na linię Tanwi. 16 września walczyła pod Dereźnią Solską i Dereźnią Majdańską oraz Starym Majdanem i Nowym Majdanem. Nie udało się jej przebić z okrążenia w kierunku południowym. Skapitulowała wraz z resztą Armii.

(k)

Foto: Szymon Kocot

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04