Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

73 rocznica bitwy pod Jaktorowem- uroczystości na cmentarzu wojennym w Budach Zosinych

24 września 2017 r. delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyła w uroczystości upamiętniającej żołnierzy Armii Krajowej poległych w bitwie pod Jaktorowem we wrześniu 1944 r. Uroczystość odbyła się na cmentarzu wojennym w Budach Zosinych k. Jaktorowa (Powiat Grodziski, Woj. Mazowieckie).

Delegację Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowili: kpt. w st. spocz. Janusz Zajączkowski – prezes Okręgu Mazowieckiego i członek ZG oraz Teresa Stroińska – Macińska - wiceprezes Okręgu Mazowieckiego i członek ZG.

W uroczystości wzięli udział kombatanci AK, przedstawiciele władz samorządowych, policji, straży pożarnej, jednostek wojskowych, a także uczniowie szkół w Międzyborowie i Jaktorowie, którzy wraz przybywali całymi klasami wraz z nauczycielami. Licznie zgromadzeni byli także harcerze Hufca Jaktorów. O podniosły charakter uroczystości zadbała Orkiestra Międzyborów, a także chór ze szkół w Jaktorowie i Międzyborowie.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św., której przewodniczył ks. Wiesław Skonieczny, proboszcz parafii w Jaktorowie. Obecni byli także proboszczowie parafii w Międzyborowie i Baranowie - ks. Krzysztof Krawczyk i ks. Roman Wawrzyniak oraz ks. Stanisław Jurczuk z Milanówka.

W homilii ks. Skonieczny mówił m.in.: Dziś stoimy tutaj nad grobami tych, którzy również zapłacili życiem za swoją wierność, wierność ojczyźnie. Ich wspomnienie zdaje się wybrzmiewać słowami: "dla mnie żyć to służyć ojczyźnie, a umrzeć dla jej obrony to zysk". Oni bowiem bez żadnego wahania polegli za wolność odzyskaną, wtedy, tak niedawno. Nasza obecność w tym miejscu to wyraz pamięci, hołdu dla tych żołnierzy, ale prawdziwie docenić ofiarę życia tych ludzi, powinniśmy dbać o ojczyznę, za którą oni polegli. Nasza wdzięczność powinna wyrażać się nie tylko wspomnieniem, ale przede wszystkim codziennym trudem wkładanym w rozwój kraju

Część oficjalna uroczystości zakończyła się odczytaniem apelu poległych i złożeniem wieńców pod pomnikiem. Poza cmentarzem na wszystkich przybyłych czekały atrakcje utrzymane w klimacie wojny. Odbywały się pokazy konne kawalerii wojskowej, dostępna była strzelnica, miejsca, w których można było podziwiać broń z czasów II wojny światowej. Dużą atrakcją była rekonstrukcja jednego z epizodów bitwy - zestrzelenia samolotu.

XXX

29 września 1944 r. w okolicach Jaktorowa rozegrała się ostatnia bitwa Grupy Armii Krajowej „Kampinos”. Partyzanci tego zgrupowania walczyli z Niemcami na terenie Puszczy Kampinoskiej podczas powstania warszawskiego. Wiązali duże siły wroga odciążając tym samym powstańców. Wyruszyli nawet na odsiecz stolicy biorąc udział w natarciach na Dworzec Gdański oraz w obronie Żoliborza.

Pod koniec września, gdy powstania chyliło się ku upadkowi, partyzanci podjęli próbę przejścia w Góry Świętokrzyskie. Ewakuacja był wynikiem obława niemieckiej. Zacieśniła się pod Jaktorowem. Żołnierze AK osiągnęli granicę linii kolejowej w Żyrardowie. W Jaktorowie dowódca zgrupowania mjr Alfons Kotowski ps. „Okoń” podjął tragiczną w skutkach decyzję o postoju, co spowodowało, że Niemcy zdążyli sprowadzić pociąg pancerny i wzmocnić obronę. Zawiązała się bitwa. 73 lata temu w Budach Zosinych w obronie ojczyzny zginęło 170 powstańców, a 200 trafiło do niewoli.

Na cmentarzu wojennym w Budach Zosinych spoczywa 132 żołnierzy AK, którzy polegli w walkach o wolną Polskę.

(k)

  • 00a
  • 01
  • 03
  • 04