Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Obóz koncentracyjny KL Warschau - pamiętamy!

8 października 2017 r. Marcin Łada – wiceprezes Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczył w uroczystości odsłonięcia na ścianie Kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników w Warszawie tablicy pamiątkowej poświęconej ofiarom niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Warschau.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: prezes Komitetu Katyńskiego poseł Andrzej Melak, senator Jan Maria Jackowski, sędzia Bogusław Nizieński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego Jan Tarczyński, dyrektor Archiwum Akt Nowych Tadeusz Krawczak.

-Dzisiaj gromadzi nas pamięć o bolesnych wydarzeniach, które trwają w naszych sercach. Miasto, z którego wyrasta ten kościół, jest miastem szczególnym w historii nie tylko Polski, ale i świata. To sąsiedzi naszego kraju skazali to miasto na nieistnienie, na wielką nieobecność (...) Podczas dwuletniego funkcjonowania obozu śmierci, Niemcy wymordowali ok. 200 tys. naszych rodaków. W centrum okupowanej Warszawy był obóz KL Warschau, objęty zmową milczenia - powiedział w homilii o. Waldemar Gonczaruk.

Duchowny przypomniał także postać sędzi Marii Trzcińskiej, która prowadziła śledztwo i badała zbrodnie niemieckie w Polsce popełnione w czasie II wojny światowej. -Poświęciła swoje życie prawdzie. Przez szereg lat zbierała, systematyzowała i dokumenty fakty. Nie pozwalała zadusić prawdy niewygodnej mocarstwom i możnym tego świata - podkreślił o. Gonczaruk.

11 czerwca 1943 r. Reichsfuehrer SS Heinrich Himmler wydał rozkaz o utworzeniu obozu koncentracyjnego Konzentrationslager Warschau, zwanego potocznie "Gęsiówką". Według b. sędziny Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce Ś.P. Marii Trzcińskiej, KL Warschau zlokalizowany był w trzech częściach Warszawy: na terenie getta warszawskiego, w okolicach Dworca Zachodniego i w dzielnicy Koło. Zajmował ok. 120 ha. W tunelu Warszawy Zachodniej i przy ul. Gęsiej działały komory gazowe. Straty w wyniku działalności obozu sędzia Trzcińska oszacowała na ok. 200 tys. osób- byli to głównie mieszkańcy Warszawy ujęci w łapankach i kilka tysięcy osób innych narodowości, w tym żydowskiej. Mordowano w Warszawie około 400 osób na dobę. 

Jedna z części KL Warschau „Gęsiówka” została wyzwolona 5 sierpnia 1944 r. podczas Powstania Warszawskiego przez żołnierzy Armii Krajowej batalionu "Zośka". Wielu więźniów zasiliło szeregi powstańców. Po wojnie na terenie dawnego obozu działało więzienie, najpierw wykorzystywane przez NKWD, później UB, z przeznaczeniem dla więźniów kryminalnych i politycznych. Zburzono je pod koniec lat 50.

Historia KL Warschau jest jedną z tragedii naszego narodu, o której trzeba pamiętać. Uroczystości religijno-patriotycznej towarzyszyło otwarcie wystawy przedstawiającej historię warszawskiego obozu zagłady- jak ją określono „Warszawskiego Katynia”.

M.Ł.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04