Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Setne urodziny płk. Rokickiego

W uroczystości setnych urodzin płk. Władysława Rokickiego, która odbyła się 1 grudnia  2017 r. w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wzięli udział członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Okręg Lubelski ZOR RP reprezentowali: Lech Marczak – prezes Okregu oraz kpt. w st. spocz. Zdzisław Łoziński.

Pułkownik Władysław Rokicki urodził się w 3.12.1917 roku w Krężnicy Okrągłej. Ukończył Szkołę Ogrodniczo-Szkółkarską w Lublinie. Przed wybuchem II wojny światowej służył w kompanii łączności  3 Dywizji Piechoty Legionów w Zamościu. We wrześniu 1939 roku walczył w szeregach Armii „Lublin”, brał udział w obronie Lublina. Od 1940 roku działał w strukturach konspiracyjnych Armii Krajowej, a następnie Batalionów Chłopskich. Po wojnie działał w organizacjach społecznych, szczególnie w środowisku kombatanckim – był m.in. prezesem Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Batalionów Chłopskich.

Zabierając głos, Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych powiedział m.in.: Oddając hołd Panu, składamy cześć wielkiemu pokoleniu, które odważyło się być dzielnym. To wy daliście swojej ojczyźnie największy wyraz miłości i poświęcenia. Minister Kasprzyk podkreślał, że nie byłoby wolnej Polski bez takich osób jak płk Rokicki. W podziękowaniu za wierność wartościom pułkownik został odznaczony szablą.

Życzenia, kwiaty i dyplom wręczała kurator oświaty, która podkreślała, że dzięki takim ludziom jak pułkownik wartości i ideały wypełniają treść życia.

Płk Rokicki otrzymał dyplom od wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka. Zwracając się do jubilata wojewoda powiedział m.in.: „Pana postawa i postawa pana towarzyszy broni, współpracowników, doprowadziła nas tutaj, do pełnej wolności w niepodległej Polsce”.

Pułkownik Rokicki otrzymał również gratulacje od prezydenta Lublina oraz przedstawicieli środowisk kombatanckich.

Przeżyłem wiek, dzisiaj jest tego podsumowanie. Przeżyłem wojnę w 1939 r., dostałem się do Rosji, uciekłem, potem okupacja, konspiracja. Było ciężko, ale Polska jest odzyskana. Trzeba dbać o Polskę. Nasi przodkowie walczyli i my walczyliśmy o Polskę, młodsi teraz powinni dbać o nią” - mówił płk Władysław Rokicki. Na koniec uroczystości pułkownik złożył życzenia Polakom.

(Z. Łoziński)

  • 01
  • 02
  • 03