Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Pogrzeb por. Marii Dybaczewskiej

27 lutego 2015 r. w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłej  w wieku 93 lat por. Marii Dybaczewskiej – członkini Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, uczestniczki powstania warszawskiego.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą św. w kościele św. Karola Boromeusza na Cmentarzu Powązkowskim (Stare Powązki), podczas której przy trumnie wartę honorową pełnili członkowie ZG Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej: płk rez. Alfred Kabata – prezes ZG, płk rez. Dariusz Zielonka i Marcin Łada oraz ppłk rez. Lech Tomasiak.

Po mszy św. kondukt pogrzebowy z asystą wojskową wystawioną przez Dowództwo Garnizonu Warszawa udał się do rodzinnego grobu, gdzie pochowano zmarłą. Wcześniej jednak w mowie pożegnalnej płk rez. Alfred Kabata powiedział m.in.: "Żegnamy dziś por. Marię Dybaczewską, która dla mnie osobiście, jak i koleżanek  i kolegów ze  Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej była osobą charyzmatyczną, którą darzyliśmy ogromnym szacunkiem. Jej niezłomność budziła nasz podziw, gdyż całe swoje życie trwała przy ponadczasowych wartościach: prawdzie, wierności i odwadze. Te cechy sprawiały, że działała w konspiracji, a potem walczyła w Powstaniu Warszawskim".

(k)

Fot. Karolina Gwarek

 Wspomnienie pośmiertnie

Maria Dybaczewska urodziła się 8 grudnia 1921 r. w Brześciu nad Bugiem. Jej rodzicami byli Piotr Dybaczewski (1891-1940) i Stanisława z domu Gogan (1899-1981). Od 1924 r. mieszkała wraz z nimi w Białymstoku, a w latach 1933-1939  w Nowym Dworze Mazowieckim, gdzie jej ojciec był oficerem intendentury.

Uczęszczała do Gimnazjum i Liceum Józefy Gagatnickiej przy ul. Senatorskiej  w Warszawie. W 1940 r. na tajnych kompletach zdała egzamin maturalny. W 1940 r. ojciec Marii, kpt. Piotr Dybaczewski został zamordowany przez NKWD w Charkowie.

We wrześniu 1939 r. opuściła z matką Nowy Dwór Mazowiecki i zamieszkała w Warszawie. Maria pracowała jako urzędniczka w Elektrowni Powiśle, gdzie w 1942 r. wstąpiła do Armii Krajowej. Brała udział w powstaniu warszawskim w 2 batalionie Zgrupowania „Chrobry II”. Po powstaniu została awansowana do stopnia plutonowego. Po kapitulacji powstania warszawskiego przebywała w obozach jenieckich w Lambsdorfie, Mühlbergu i Altenburgu. Podczas pobytu w obozach jenieckich prowadziła dziennik, który obecnie znajduje się w Muzeum Powstania Warszawskiego.

W maju 1946 r. wróciła z matka do Warszawy. Zatrudniła się w elektrowni, a w 1947 r. w Bibliotece Publicznej przy ul. Koszykowej w Warszawie. Po przejściu na emeryturę w 1984 r. nadal pracowała w bibliotece jako starszy kustosz w niepełnym wymiarze godzin aż do końca 2001 r.

Była odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

W 2001 r. mianowano ją na stopień podporucznika, a w 2005 r. na stopień porucznika.

Nigdy nie założyła rodziny. Opiekowała się matką do końca jej życia. Cały czas czciła pamięć o swoim ojcu, uczestnicząc od 1992 r. w corocznych spotkaniach żołnierzy
i rodzin Batalionu Elektrotechnicznego w Nowym Dworze Mazowieckim oraz  w uroczystościach Katyńskich. Jej wspomnienia zamieszczone zostały w książce autorstwa Alfreda Kabaty zatytułowanej „Pamięć o Katyniu w Nowym Dworze Mazowieckim. Oficerowie Batalionu Elektrotechnicznego zamordowani w Katyniu i Charkowie”.

 10 kwietnia 2011 r. Zespół Szkół nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim, przy współudziale Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej posadził ”Dąb Katyński” poświęcony jej ojcu. 

(k)

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04