Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Tablica ku czci pomordowanych w II wojnie światowej w Dobrogoszczycach

17 września 2017 r. w Dobrogoszczycach Gmina Kroczyce (Województwo Śląskie) odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pomordowanym w okresie II wojny światowej mieszkańcom tej miejscowości. W uroczystości Okręg Śląski Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik, inicjator powstania tablicy.

Tablica znalazła swoje miejsce na budynku remizo -świetlicy w Dobrogoszczycach. Pomimo deszczowej pogody udział w uroczystym odsłonięciu tablicy wzięli mieszkańcy miejscowości, strażacy miejscowej jednostki OSP z pocztem sztandarowym oraz delegacja Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej Okręgu Zawierciańskiego. Po odsłonięciu tablicy prezes Stowarzyszenia Maciej Świderski przypomniał dzieje ruchu oporu na terenie Gminy Kroczyce i wydarzenia związane
z martyrologią na terenie wsi Dobrogoszczyce.

Minutą ciszy uczczono pamięć zamordowanych mieszkańców i żołnierzy polskich, poległych w 1939 roku i zamordowanych w latach następnych w  wyniku agresji sowieckiej 17 września 1939 r.

Dobrogoszczyce w okresie hitlerowskiej okupacji, dwukrotnie padły ofiarą hitlerowskich represji. Po raz pierwszy w lutym 1943 roku, kiedy to żandarmi niemieccy w wyniku informacji o działalności komórki Batalionów Chłopskich w Dobrogoszczycach i obławy na partyzantów zabili 2 mieszkańców i wywieźli do obozu koncentracyjnego w Auschwitz 13 osób. Po raz drugi, 20 października 1943 roku w wyniku obławy zatrzymano i wywieziono do obozów koncentracyjnych 25 mieszkańców Dobrogoszczyc.

Podczas zaprezentowanego po odsłonięciu tablicy programu artystycznego, asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik odczytał dwa swoje wiersze: „Obława”  i „Katyń”  nawiązujące do omawianych wydarzeń. Zaprezentował także broszurę powstałą na podstawie wspomnień mieszkańców Dobrogoszczyc i okolicznych wsi, w której relacjonują udział w ruchu oporu oraz gehennę pobytu w obozie Gross - Rosen.

Przedstawiciele organizacji, dzięki którym doszło do wykonania i odsłonięcia tablicy pamiątkowej zapowiedzieli zacieśnienie współpracy w dziele upamiętniania i przypominania historii II wojny światowej.

Jerzy Jędrusik

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04