Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

ZOR RP na obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych  w Wierzbicy

4 marca lutego 2018 r. w Wierzbicy odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w których uczestniczyła delegacja Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej z płk rez. Alfredem Kabatą – prezesem Zarządu Głównego.

Delegację ZOR RP poza prezesem ZG stanowili: por. Piotr Szczepaniak, Paulina Mróz i Paweł Kabata.

Organizatorem obchodów był Związek Piłsudczyków – Oddział w Radomiu, Urząd Gminy w Wierzbicy, Gminny Ośrodek Kultury w Wierzbicy oraz Oddział Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Wierzbicy. Uroczystość rozpoczęła msza św. za poległych żołnierzy, która odprawiona została w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wierzbicy. We mszy świętej odprawionej przez ks. Krzysztofa Bochniaka uczestniczyli przedstawiciele samorządów gminnych i Powiatu Radomskiego, mieszkańcy Gminy Wierzbica, strażacy z OSP Wierzbica, a także liczne poczty sztandarowe.

Po mszy świętej przybyłe delegacje udały się na cmentarz, gdzie złożono wiązanki na grobach Żołnierzy Wyklętych i grobie nieznanego żołnierza.

Dalsza część obchodów odbywała się w remizie OSP w Wierzbicy. Płk rez. Alfred Kabata uhonorował ryngrafami ZOR RP przedstawicieli Związku Piłsudczyków – Oddział w Radomiu: mjr. rez. Sławomira Sońtę – prezesa ZP, oraz Tadeusza Stanisławka i Krzysztofa Sitkowskiego. Związek Piłsudczyków – Oddział w Radomiu od wielu lat współpracuje ze Związkiem Oficerów Rezerwy RP i jest współorganizatorem corocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wierzbicy

Następnie zebrani wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów oraz wierszy napisanych przez dwie członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Wierzbicy. Obejrzeli również film zatytułowany „Komendant Zagończyk” poświęcony żołnierzowi wyklętemu – mjr. Franciszkowi Jerzemu Jaskulskiemu (1913-1947). Był to dokument fabularyzowany zrealizowany według scenariusza i w reżyserii Przemysława Bednarczyka – pracownika Delegatury IPN w Radomiu.

(k)

Foto: P. Sz.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04