Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

13 czerwca 2012 roku w Sulejówku odbyły się uroczystości z okazji 50 - lecia uzyskania praw miejskich. Podczas obchodów dużo miejsca poświęcono również I Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu.  Na zaproszenie władz Sulejówka w uroczystości uczestniczyła delegacja Okręgu Mazowieckiego Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego z wiceprezesem Marcinem Ładą i Jerzym Bogdanem Raczkiem z Koła ze Starych Babic.

W święcie oprócz przedstawicieli władz samorządowych z burmistrzem Arkadiuszem Śliwą na czele uczestniczyli goście z zagranicy, m.in. z Francji i Estonii reprezentujący zaprzyjaźnione samorządy, obecni byli także Jadwiga Piłsudska- Jaraczewska (córka Marszałka) i Krzysztof Jaraczewski (wnuk Marszałka).

Wiceprezes Marcin Łada w uznaniu zasług dla kultywowania pamięci o I Marszałku Polski wręczył dyplomy i medale 90-lecia ZOR RP ufundowane przez Okręg Mazowiecki dla władz samorządowych Sulejówka i dla Zarządu Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego. Otrzymali je burmistrz Sulejówka Arkadiusz Śliwa i wnuk Marszałka Krzysztof Jaraczewski. W swoim krótkim przemówieniu Marcin Łada przypomniał, że dziś ZOR RP jest organizacją patriotyczną, która przypomina młodzieży postać Marszałka, organizując rajdy i konkursy historyczne. Przekazał również zebranym pozdrowienia i życzenia wszelkiej pomyślności od prezesa Okręgu Mazowieckiego płk. rez. Alfreda Kabaty oraz zaprosił w jego imieniu na mazowiecki finał konkursu: „Marszałek Józef Piłsudski jako mąż stanu, polityk i dowódca w oczach współczesnego młodego pokolenia”. Jerzy Bogdan Raczek przekazał burmistrzowi Arkadiuszowi Śliwie i Krzysztofowi Jaraczewskiemu swoją książkę zatytułowaną „Boernerowo pamięta”. Książka ta wydana została m.in. dla uczczenia 90 rocznicy ZOR RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (1921-2011) oraz 20 rocznicy reaktywowania Związku (1991-2011).

Pamięć o Marszałku jest stale żywa w naszych szeregach. Udowadniamy to będąc wierni jego ideałom i pracując dla dobra Ojczyzny. Marszałek Józef Piłsudski jako patron ZOR RP jest naszym niedościgłym ideałem i drogowskazem dobrego działania i poświęcenia dla Polski.

Początki związków Marszałka Józefa Piłsudskiego z Sulejówkiem sięgają 13 czerwca, kiedy to generałowie - Daniel Konarzewski i Tadeusz Rozwadowski w imieniu Komitetu Żołnierza przekazali Aleksandrze i Józefowi Piłsudskim klucze do dworku w Sulejówku. Na ścianie obok drzwi wejściowych odsłonięto dwie tablice o następującej treści: „PIERWSZEMU MARSZAŁKOWI POLSKI JÓZEFOWI PIŁSUDSKIEMI NACZELNEMU WODZOWI SWEMU DOM TEN WZNIÓSŁ W ROKU 1923 ŻOŁNIERZ NIEPODLEGŁEJ POLSKI" i "SŁOŃCE WOLNEJ ODRODZONEJ OJCZYZNY NIECH OPROMIENIA RADOŚNIE ŚCIANY TEGO DOMU  I ŻYCIE UKOCHNEGO WODZA PO NAJDŁUŻSZE BOHATERSKIE LATA". Od tego dnia Marszałek Józef Piłsudski kojarzony jest z Sulejówkiem, a za rok minie równo 90 lat, odkąd skromny dworek stał się własnością Marszałka. Dziś jest tam Muzeum jego imienia.

(M.Ł.)

Fot. Karolina Gwarek

{phocagallery view=category|categoryid=152|limitstart=0|limitcount=0}