Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Tegoroczna edycja Rajdu Historycznego „Szlakiem Naszej Historii” została zakończona 29 czerwca 2012 r. Patronat Honorowy nad tą imprezą organizowaną przez Koło Związku Oficerów Rezerwy RP w Starych Babicach objęli: prof. Andrzej Krzysztof Kunert –Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Krzysztof Turek-wójt Gminy Stare Babice.

Rajd odbywa się corocznie w kilku etapach. W pierwszym dzieci i młodzież w patrolach pieszych i rowerowych odwiedzają Miejsca Pamięci Narodowej. W gminie Stare Babice jest 8 takich miejsc. Podczas rajdu pełnią tam dyżury członkowie babickiego koła ZOR RP i po przybyciu młodzieży, opowiadają o historii danego miejsca.

W drugim etapie młodzież wykonuje prace dotyczące rajdu. Uczniowie wybierają jedno miejsce, które najbardziej im się podobało i opisują je  w dowolnej technice. W tym roku powstały prace malarskie, rysunki ołówkiem i kredkami, a także prace opisowe wykonane techniką komputerową.

W trzecim etapie prace zostają ocenione przez jury złożone z członków Koła ZOR RP w Starych Babicach i Prezes Koła Marcin Łada wręcza dzieciom i młodzieży nagrody. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymują upominki. W tym roku ufundowali je: Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Gmina Stare Babice i Marcin Łada.

Tegoroczny Rajd był już XXVII edycją tej pięknej historycznej imprezy. Przypomnijmy, że twórcą formuły rajdu, jako żywej lekcji historii, jest Prezes Koła nr 6 „Helenów” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Jan Cierliński. Rajd obejmuje swoim zasięgiem kilka dzielnic Warszawy  i okolicznych gmin. Tego dnia (21 kwietnia) ożywa ponad 100 Miejsc Pamięci Narodowej, a kilka tysięcy dzieci i młodzieży w jednym czasie poznaje historię Polski.

W gminie Stare Babice w tegorocznym rajdzie wzięło udział blisko 200 dzieci, kilkanaście osób dorosłych opiekujących się grupami i wielu gości z terenów sąsiednich. Babickie Koło ZOR RP co roku wprowadza jakieś nowości np.: pokazuje elementy wyposażenia żołnierzy z września 1939 r., organizuje tablice i wystawy zdjęć historycznych, angażuje nowe osoby do współpracy.       Zdaniem Prezesa Koła ZOR RP w Starych Babicach, formuła rajdu jest żywa i co roku musi zaciekawiać uczestników nowościami. Dzięki temu dzieci chętnie biorą udział w tej imprezie i rozwijają swoje zainteresowania historyczne. A radość dzieci i młodzieży z uczestnictwa w rajdzie, jest najlepszą nagrodą dla jego organizatorów.

Prezes Koła ZOR RP w Starych Babicach Marcin Łada dziękuje Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Samorządowi Gminy Stare Babice za ufundowanie nagród książkowych dla dzieci.

Ł.P.

Fot. Kamil Malinowski

{phocagallery view=category|categoryid=154|limitstart=0|limitcount=0}