Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

11 listopada 2012 r. członkowie Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyli w uroczystościach zorganizowanych w 94  rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

***

Delegacja w składzie płk rez. Alfred Kabata – prezes, płk rez. Dariusz Zielonka – wiceprezes, ppłk rez. Andrzej Rusinowski brała udział w uroczystości zorganizowanej w Nowym Dworze Mazowieckim przez Komendę Hufca Chorągwi Stołecznej ZHP. Uroczystość rozpoczęła o godz. 13.00 msza św. odprawiona w kościele pw. św. Michała Archanioła. Po mszy św. uczestniczy uroczystości na czele z władzami miasta i pocztami sztandarowymi nowodworskich szkół i organizacji społecznych przemaszerowali pod pomnik przy ul. Warszawskiej, gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

***

O godz. 16.00 na Cmentarzu Wojennym w Twierdzy Modlin rozpoczęły się uroczystości rocznicowe zorganizowane przez władze samorządowe Nowego Dworu Mazowieckiego. Polową mszę św. odprawił proboszcz parafii pw. św. Barbary ks. dr Cezary Siemiński. Po mszy św. odczytano apel poległych, oddano salwę honorową i złożono wieńce i kwiaty. ZOR RP reprezentowała delegacja w składzie: mjr rez. Józef Szatkowski, mjr rez. Lech Tomasiak i kpt. Zbigniew Paszkiewicz. Oprawę ceremonialną zapewnił 2 Mazowiecki Pułk Saperów.

***

W Starych Babicach uroczystości z okazji Święta Niepodległości rozpoczęły się już 9 listopada 2012 r. W tym dniu w Szkole Podstawowej w Starych Babicach zorganizowano akademię z bogatym programem artystycznym zorganizowanym przez młodzież szkolną. W uroczystości uczestniczył Marcin Łada - wiceprezes ZOR RP, który zaprezentował zebranym wieczorowy, uroczysty mundur oficerski z czasów II Rzeczpospolitej. W uroczystości uczestniczyli także członkowie babickiego koła ZOR RP, m.in. radny Tadeusz Wiśniewski, a także członkowie honorowi koła ZOR RP: Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego Jan Żychliński i wójt Gminy Stare Babice Krzysztof Turek.

***

11 listopada wiceprezes ZOR RP Marcin Łada udał się do Warszawy na uroczystości patriotyczne zorganizowane przez władze państwowe na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dużą niespodzianką dla uczestników tej uroczystości były liczne grupy kawalerii II Rzeczpospolitej, które swoją obecnością ubarwiły Warszawiakom Święto Niepodległości. Pokazano także czołg marki Renault, który przypuszczalnie uczestniczył w bitwie warszawskiej 1920 r.

***

12 listopada 2012 r. Marcin Łada wraz z Kamilem Malinowskim poprowadzili 90 minutową lekcję historii w Szkole Podstawowej w Starych Babicach. Uczniom przypomniano kulisy ustanowienia święta 11 listopada, omówiono uwarunkowania historyczne 1918 r., pokazano także szablę używaną przez żołnierzy polskich II Rzeczpospolitej, w tym słynną „Ludwikówkę” – szablę wz. 34. Na zakończenie Marcin Łada zaprosił wszystkich do uczestnictwa w Rajdzie Historycznym, który w kwietniu 2013 r. zorganizowany będzie przez koło ZOR RP w Starych Babicach.

(ak, mł)

Foto:D.Z., M.Ł., K.M.

{phocagallery view=category|categoryid=174|limitstart=0|limitcount=0}