Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

3 grudnia 2012 r. podczas gali wręczania odznaczeń państwowych w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim Srebrnym Krzyżem Zasługi za upamiętnianie historii Polski odznaczony został Jan Wiśniewski.

Aktu dekoracji Srebrnym Krzyżem Zasługi dokonał w imieniu Prezydenta RP Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski. Srebrny Krzyż Zasługi nadany został na wniosek Społecznego Komitetu „Nasza Gmina – Nasz Powiat”.

W Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim odznaczonemu towarzyszyli koleżanki i koledzy z SKWS „Nasza Gmina-Nasz Powiat” oraz Związku Oficerów Rezerwy RP, których to organizacji Jan Wiśniewski jest członkiem. Tymi, którzy złożyli mu gratulacje w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim byli: płk rez. Alfred Kabata, Marcin Łada, Barbara Malewska, Tadeusz Malewski.

xxx

Jan Wiśniewski (ur. w 1933 r.) jako rodowity Nowodworzanin, który przeżył II wojnę światową, od kilkudziesięciu lat opiekuje się miejscami upamiętniającymi miejsca poległych żołnierzy i zamordowanych mieszkańców Nowego Dworu Mazowieckiego. Pod jego opieką znajduje się m.in. grób gen. Jerzego Przemysława Morawicza - ostatniego ministra spraw wojskowych Rządu RP na Uchodźstwie, który w 1939 r. był oficerem Batalionu Elektrotechnicznego (stacjonował w Nowym Dworze Mazowieckim w latach 1921-1939).

Cały czas gromadzi dokumentację dotyczącą obrońców Modlina w 1939 r. Był współorganizatorem spotkań kombatantów-obrońców Modlina, a obecnie jest jednym ze współorganizatorów spotkań rodzin oficerów Batalionu Elektrotechnicznego, którzy zamordowani zostali w Katyniu i Charkowie.

Z jego inicjatywy odnawiane są groby na nowodworskim cmentarzu. Dzięki swojemu zaangażowaniu udało ustalić się liczbę żołnierzy ekshumowanych z terenu Modlina i Nowego Dworu Mazowieckiego i pochowanych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Jest współorganizatorem konkursów historycznych dla dzieci i młodzieży organizowanych przez ZOR RP. W uznaniu jego zaangażowania w opiece nad miejscami pamięci narodowej burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego powołał go do składu Nowodworskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

(ak)

Fot. Marcin Łada

{phocagallery view=category|categoryid=176|limitstart=0|limitcount=0}