Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Ostatnie pożegnanie por. Henryka Dęby

14 maja 2013 r. w ostatnią drogę odprowadziliśmy naszego przyjaciela, Członka Honorowego Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Starych Babicach, por. w st. spocz. Henryka Dębę. Zmarł po ciężkiej chorobie 9 maja 2013 r. przeżywszy 86 lat.

W ceremonii pogrzebowej  i ostatniej drodze por. Dęby na cmentarz w Podkowie Leśnej, uczestniczyli wiceprezes Zarządu Głównego ZOR RP Marcin Łada i wiceprezes Koła ZOR RP w Starych Babicach Jarosław Żukowski.

Henryk Dęba urodził się w 1926 r. w miejscowości Płoskirów na terenach dawnych kresów Rzeczypospolitej. Jako osiemnastoletni młodzieniec wstąpił do wojska i w latach 1944-1945 walczył w wolność Polski w 3 pułku piechoty. Odznaczony został Medalem Zwycięstwa i Wolności, Odznaką Grunwaldzką, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość.

W latach powojennych przeniósł się do Legnicy, gdzie pracował w jednostce wojskowej. W roku 1965 zamieszkał w Otrębusach, gdzie pracował m.in. w Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze”, w RSP „Jedność”, prowadził także działalność prywatną w branży usług remontowych. Na polu społecznym działał w organizacjach kombatanckich, a w latach 1993-1997 był członkiem zarządu Koła Związku Kombatantów RP i Osób Represjonowanych w Podkowie Leśnej. Za swoją działalność społeczną odznaczony został m.in. Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej przyznanym przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie.

Był osobą, na którą zawsze mogliśmy liczyć. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

 

Marcin Łada

 

Fot. Wojciech Żukowski

  • 1
  • 2
  • 3