Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

 

13 kwietnia 2010 w Warszawie odbyły się obchody 70 Rocznicy zbrodni Katyńskiej  zorganizowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa, Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa  Narodowego, Federację Rodzin Katyńskich  oraz NarodoweCentrum Kultury.

 

 

Zaproszenie do udziału w uroczystościach otrzymał Okręg Mazowiecki Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, który reprezentowany był przez płk. Dariusza Zielonkę.

Mszę św., w zastępstwie tragicznie zmarłego biskupa polowego gen. dyw. prof. Tadeusza Płoskiego, koncelebrował w Katedrze  Polowej  Wojska Polskiego nuncjusz apostolski ks. arcybiskup Józef Kowalczyk. Wygłosił on homilię, której nie zdążył wygłosić w Katyniu  biskup polowy. Po mszy świętej uroczystości przeniosły się pod Grób Nieznanego Żołnierza. Zmiana  posterunku honorowego poprzedziła uroczyste złożenie  wieńców przez kilkanaście delegacji  w tym  sejmu,  senatu,  kancelarii prezydenta RP ,  kancelarii  premiera  RP,  prezydenta Warszawy, innych organizacji i stowarzyszeń. W Ogrodzie Saskim  dla upamiętnienia Ofiar Zbrodni Katyńskiej posadzono  „Dąb Pamięci”. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie  po modlitwie ekumenicznej  złożyli kwiaty i zapalili znicze  w Dolince Katyńskiej - kwaterze A 26.

Zaplanowany na godz. 20.00 w Tetrze Wielkim  w Operze Narodowej spektakl muzyczno - wizualny  „Pamiętam Katyń 1940"  przeniesiono na inny termin  w związku z żałobą narodową.

Tekst i foto (dz)

 

{phocagallery view=category|categoryid=53|limitstart=0|limitcount=0}