Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

 

W Garwolinie uczczono uroczyście zarówno Święto Konstytucji 3 Maja jak i pierwszą rocznicę powołania Stowarzyszenia I Pułku Strzelców Konnych. Dowódcą Stowarzyszenia i jego twórcą jest st. chor. sztabowy rez. Janusz Bylinka-Nehrebecki - członek nowodworskiego koła ZOR RP.

 

Janusz Bylinka-Nehrebecki miłośnik kawalerii i historii Polski dał się nam poznać jako doskonały Mistrz Ceremonii wielu uroczystości organizowanych przez Zarząd Okręgu Mazowieckiego ZOR RP. Reaktywowany pułk cieszy zarówno członków Stowarzyszenia jak i wszystkie osoby, które uczestniczą w uroczystościach z jego udziałem, organizowanych przy różnych okazjach. Stowarzyszenie budzi patriotyczne uczucia i to jest jego wielkim osiągnięciem.

Do Garwolina z gratulacjami z okazji I rocznicy powstania Stowarzyszenia udał się w imieniu prezesa Okręg Mazowieckiego Marcin Łada - prezes koła nr 4 ZOR RP i członek Zarządu Okręgu.

Z upoważnienia prezesa Okręgu Mazowieckiego (i wiceprezesa Zarządu Głównego) ppłk rez. Alfreda Kabaty złożył serdeczne gratulacje dowódcy Stowarzyszenia I Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie i podziękował za jego patriotyczną działalność.

Marcin Łada w imieniu Zarządu Koła ZOR RP przekazał także Januszowi Bylince-Nehrebeckiemu pamiątkowy, historyczny Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości. Odznaczenie to nadawane było w 1928 roku oficerom II Rzeczypospolitej za wzorową służbę i pracownikom państwowym za ofiarną pracę dla kraju. Na awersie tego medalu widnieje Marszałek Polski Józef Piłsudski, a na rewersie oracz- jako symbol ciężkiej pracy.

Jest to już drugi medal tego typu ofiarowany członkowi ZOR RP przez Koło w Starych Babicach. Pierwszym Medalem Dziesięciolecia Koło uhonorowało w lutym br. ppłk rez. Alfreda Kabatę - prezesa Okręgu Mazowieckiego ZOR RP i jednocześnie Wiceprezesa ZG ZOR RP. Doceniono w ten sposób doskonałą pracę organizacyjną Prezesa Kabaty i jego wybitną działalność patriotyczną.

W garwolińskim święcie uczestniczyło wielu przedstawicieli władz samorządowych miasta Garwolin i powiatu garwolińskiego, duchowieństwa, młodzież szkolna i mieszkańcy. Gratulujemy organizacji tego święta.

Foto: Marcin Łada

{phocagallery view=category|categoryid=39|limitstart=0|limitcount=0}