Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

12 marca 2011 r. Irena Kalpas wdowa po zamordowanym w Katyniu majorze Ryszardzie Kalpasie – oficerze Batalionu Elektrotechnicznego - uhonorowana została Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Medal, który na wniosek zarządu Okręgu Mazowieckiego Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego nadała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, wręczył prezes Okręgu płk rez. Alfred Kabata w asyście wiceprezesa por. rez. Sławomira Łazora.

 

Pani Irena Kalpas (ur. 3.08.1915 r.) jest członkiem Warszawskiej „Rodziny Katyńskiej” i nowodworskiego Koła Związku Oficerów Rezerwy. Jako osoba, której mąż mjr Ryszard Kalpas został w 1940 r. zamordowany w Katyniu podejmowała (obecnie nie pozwala jej na to stan zdrowia) wiele inicjatyw mających na celu upamiętnienie oficerów - ofiar zbrodni Katyńskiej. Kilkakrotnie uczestniczyła w wyjazdach do Katynia organizowanych przez władze państwowe i Federację Rodzin Katyńskich.

Była jedną z fundatorek tablicy poświęconej żołnierzom Batalionu Elektrotechnicznego - obrońcom ojczyzny w latach 1920-1939, odsłoniętej w Nowym Dworze Mazowieckim, przy ul. Paderewskiego (miejscu stacjonowania tej jednostki) 10.11.1992 r. Była także jedną
z osób,
z inicjatywy których, 6.08.1994 r., w kościele parafialnym pw. Św. Michała Archanioła w Nowym Dworze Mazowieckim odsłonieto tablicę Katyńską upamiętniającą oficerów Batalionu Elektrotechnicznego zamordowanych w Katyniu i Charkowie.

Od 1994 r. do 2007 r. (później nie pozwalał jej na to stan zdrowia) brała udział w organizowanych w Nowym Dworze Mazowieckim uroczystościach Katyńskich. Należała do współorganizatorów spotkań rodzin oficerów Batalionu Elektrotechnicznego. 26 oficerów tej jednostki zostało zamordowanych w Katyniu i Charkowie.

Wspomnienia o przedwojennej Warszawie, kiedy to wiele czasu spędzała w mieszkaniu swojego wujostwa przy ul. Filtrowej 27, o pobycie w latach 1936 -1939 w Nowym Dworze Mazowieckim oraz o własnych przeżyciach wojennych (była więźniem Ravensbrück), znalazły się w wydanej w 2007 r. książce zatytułowanej „F.27. Czy tu jeszcze rosną róże ?”.

Jej wspomnienia, a także przekazane materiały były bardzo przydatne do ukazania losów oficerów Batalionu Elektrotechnicznego, zamieszczonych w książce „Pamięć o Katyniu w Nowym Dworze Mazowieckim. Oficerowie Batalionu Elektrotechnicznego zamordowani w Katyniu i Charkowie” autorstwa Alfreda Kabaty, a wydanej przez Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim w 2010 r.

Poprzez swoje zaangażowanie w sprawy Związku Oficerów Rezerwy RP, a zwłaszcza częste kontakty z młodzieżą przyczynia się do kształtowania i pogłębiania jej patriotycznych postaw.

Pani Irena Kalpas jest jedną z niewielu żyjących wdów Katyńskich. Wspominając swojego męża (ślub wzięli w Katedrze Polowej w Warszawie 22.02.1936 r.) pani Irena mówi: Nie wyszłam po raz drugi za mąż. Nikt mi się już potem nie podobał. Ciągle porównywałam. Ryszard to miłość jedyna w moim życiu.

(ak)

Foto: S. Łazor

{phocagallery view=category|categoryid=95|limitstart=0|limitcount=0}