Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego szczególną atencję przejawia do swojego patrona. Członkowie Okręgu Mazowieckiego ZOR RP, co roku składają kwiaty  19 marca przed Pomnikiem Marszałka w Warszawie. W tym roku imieniny patrona uczczono, nie tylko kwiatami złożonymi przed warszawskim pomnikiem, ale również wizytą w Sulejówku i w Centralnej Bibliotece Wojskowej, której patronem jest Marszałek Piłsudski. Miejsce, w którym mieszkał Marszałek Józef Piłsudski - dworek Milusin przez wiele lat było niedostępne dla zwiedzających. Za czasów poprzedniego ustroju w dworku działało przedszkole. Muzeum funkcjonuje tam od niedawna.

W tym roku przedstawiciele ZOR RP pojechali do Sulejówka, aby uczcić swego patrona w miejscu, w którym przebywał on przez wiele lat.

Delegację Okręgu Mazowieckiego stanowili: wiceprezes – por. Sławomir Łazor oraz członkowie babickiego Koła ZOR: Marcin Łada, Jarosław Żukowski i Jerzy Raczek.

Poza delegacją Okręgu Mazowieckiego ZOR do Sulejówka udała się również młodzież z Gminy Zakroczym, ze szkół: z Emolinka, z Zakroczymia i Wojszczyc wraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznej „Kampinos”. Organizatorem podróży był Maciej Kostrzewski i władze Gminy Zakroczym. Młodzieży towarzyszyli nauczyciele, dyrektor Szkoły Podstawowej w Emolinku Anna Policińska oraz gminny inspektor oświaty Kazimierz Szczerbatko.

Przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego, który znajduje się nieopodal dworku, delegacje Okręgu ZOR RP, młodzieży, GRH „Kampinos” i władz Sulejówka (obecni byli burmistrz- Arkadiusz Śliwa i jego z-ca Magdalena Łukowska) złożyły wiązanki kwiatów. Po złożeniu kwiatów wszyscy zwiedzili dworek Marszałka. Na razie jeszcze bardzo skromnie wyposażony, zapewne z czasem wzbogaci się o kolejne pamiątki. Dziś oprowadza po nim kustosz Jerzy Pawłowski z Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego. Warto zobaczyć to miejsce- skromne i proste takie, jakim był nasz Marszałek- nic dla siebie, a wszystko dla Polski. Dom uosabia Jego postać.

W dworku zwiedzający spotkali niezwykłą osobę - Jadwigę Piłsudską, córkę Marszałka. Wiekowa dama przyjęła pozdrowienia, ofiarowała „żołnierzom Marszałka” uśmiech
i oddaliła się do pokoi na piętrze dworku.

Większe uroczystości w Sulejówku planowane są na 13 czerwca br.

Po opuszczeniu Sulejówka, kolejnym punktem programu była wizyta w Centralnej Bibliotece Wojskowej, gdzie przybyłych powitała jej dyrektor dr hab. Aleksandra Skrabacz. Zapoznano się ze zbiorami CBW, w tym także ze zbiorami poświęconym Marszałkowi Piłsudskiemu.

Tekst i foto: Marcin Łada

{phocagallery view=category|categoryid=97|limitstart=0|limitcount=0}