Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

"Cross z historią w tle"

21 maja 2016 r. na terenie  Gościńca Julinek w Gminie Leszno, Powiat Warszawski Zachodni, odbyła się wielka impreza sportowo-historyczna „III Cross z Historią w tle”. Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej objął nad tą imprezą patronat honorowy.

Przedsięwzięciu współpatronowali: MON, Ambasada Węgier, IPN, ROPWiM, DGW, PWZ i KPN. Głównym organizatorem  imprezy była Gmina Leszno i Zespół Sportowo Rekreacyjny w Lesznie.

Impreza składała się z dwóch części. Pierwszą z nich stanowiły  biegi, z których najdłuższy odbył się na dystansie 10 km. Uczestniczyło w nim ponad 300 osób, wśród biegaczy był Tadeusz Wiśniewski przedstawiciel Koła ZOR RP w Starych Babicach. Zorganizowano również biegi, dla dzieci i młodzieży. Tam także startowali przedstawiciele rodzin ZOR-owskich. W biegu dziecięcym na dystansie 600 m, II miejsce zajęła Maja Gromadowska, wnuczka wiceprezesa Koła ZOR RP w Starych Babicach st. sierż. pchor. w st. spocz. Jerzego Raczka.

Drugim elementem imprezy były zagadnienia historyczne: rekonstrukcja walk partyzanckich AK Grupy  „Kampinos” w Aleksandrowie na niemiecki posterunek graniczny (Wachę), wykonana przez przedstawicieli Fundacji Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej, diorama obrazująca obozowisko partyzanckie, niemiecki sztab polowy i obóz żołnierzy węgierskich, wystawa historycznych zdjęć i prac malarskich związanych z działaniami AK Grupy „Kampinos”.

Na całej imprezie obecni byli przedstawiciele kombatantów, wśród nich przedstawiciele ZOR RP. Nie zabrakło samorządowców, obecny był wójt Gminy Leszno Andrzej Cieślak, który otworzył imprezę, starosta Jan Żychliński (członek honorowy ZOR RP), Edyta Przybysławska Dyrektor ZSR. Zebranych pozdrowił także płk Robert Głąb- Dowódca Garnizonu Warszawa - reprezentujący na imprezie Ministra Obrony Narodowej.  Wiceprezes ZG ZOR RP Marcin Łada podczas części oficjalnej odczytał list do zebranych Józefa Kasprzyka szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Później wiceprezes wręczał nagrody dla dzieci i młodzieży w konkursie historycznym, przy czym należy dodać, że ZG ZOR RP był współfundatorem nagród na ten konkurs. Z babickiego Koła ZOR RP obecni byli także mat. w st. spocz. Stanisław Sekuła i Kamil Malinowski.

Rodzinnego klimatu całej imprezy  dopełniły kramiki z różnościami i przekąskami. Miłym akcentem była kuchnia węgierska, ale można było także spróbować domowych specjałów. Weterani walk w Puszczy Kampinoskiej długo rozmawiali z harcerzami i rodzinami przybyłymi na imprezę. Pogoda dopisała i spędziliśmy razem naprawdę dobry dzień. Wspólne dzieło łączy i cieszy. Okazało się po raz kolejny, że połączenie imprezy sportowej z zagadnieniami historycznymi jest dobrym pomysłem. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tej imprezy.

Fot. Kamil Malinowski

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04