Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

15 kwietnia 2011 r. delegacja Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Piłsudskiego uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających 71 rocznicę zbrodni Katyńskiej w Zespole Szkół w Wykrocie k. Myszyńca, powiat ostrołęcki.

ZOR RP reprezentowali płk rez. Alfred Kabata – prezes Okręgu Mazowieckiego i por. rez. Sławomir Łazor – wiceprezes. Zespół Szkół w Wykrocie w 2010 r. posadził „Dąb Pamięci” dla uhonorowania kpt. Franciszka Sobiewskiego, który urodził się w Ostrołęce, ale pełnił służbę w batalionie elektrotechnicznym w Nowym Dworze Mazowieckim i został zamordowany w Charkowie. Płk rez. A. Kabata przekazał szkole biogram dotyczący kpt. F. Sobiewskiego.

Wśród przybyłych na uroczystości byli m.in.: Bohdan Sobiewski – syn kpt. F. Sobiewskiego, ks. biskup dr Tadeusz Bronakowski – biskup pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej, samorządowcy i dyrektorzy szkół z gminy Myszyniec.

Uroczystość rozpoczął wykład Andrzeja Muczyńskiego z Oddziału IPN w Białymstoku poświęcony zbrodni Katyńskiej.

Następnie odprawiono koncelebrowaną mszę św., której przewodniczył ks. biskup dr T. Bronakowski. Po liturgii w części artystycznej młodzież pod kierunkiem Małgorzaty Parzych i Elżbiety Gwiazdy przedstawiła program artystyczny poświęcony zbrodni Katyńskiej.

Zabierając głos prezes płk rez. A. Kabata pogratulował przygotowania tak podniosłej, patriotycznej uroczystości, a dziękując za dotychczasową współpracę wręczył Mirosławie Grzegorczyk – dyrektor szkoły i Małgorzacie Parzych dyplomy i albumy książkowe o tematyce Katyńskiej.

Bohdan Sobiewski z wielkim wzruszeniem dziękował za kultywowanie pamięci jego ojca i wszystkich ofiar zbrodni Katyńskich.

Pani dyrektor podziękowała nauczycielom i uczniom za pomoc w zorganizowaniu uroczystości, a gościom za liczne przybycie.

Na zakończenie uroczystości otwarto wystawę zatytułowaną „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Znalazły się na niej m.in. fotografie przekazane przez Bohdana Sobiewskiego, które wykonane zostały podczas jego pobytu w Charkowie.

(ak, sł)

Foto: Zdzisław Zyśk

{phocagallery view=category|categoryid=100|limitstart=0|limitcount=0}