Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

W dniu 20 marca 2012 r. delegacja Okręgu Mazowieckiego Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiegospotkała się sekretarzem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dr. hab. Andrzejem Krzysztofem Kunertem.

Podczas spotkania prezes Okręgu Mazowieckiego płk rez. Alfred Kabata i wiceprezes Marcin Łada uhonorowali Andrzeja Krzysztofa Kunerta medalem okolicznościowym Okręgu z okazji 90 – lecia ZOR RP. Płk rez. Alfred Kabata przekazał także swoją książkę „Pamięć o Katyniu w Nowym Dworze Mazowieckim. Oficerowie Batalionu Elektrotechnicznego zamordowani w Katyniu i Charkowie”, wydaną przez Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim.

Poinformował, że historią Batalionu Elektrotechnicznego i oficerami tego batalionu zamordowanymi w Katyniu i Charkowie zajmuje się od 20 lat. Dodał także iż doroczne uroczystości Katyńskie w Nowym Dworze Mazowieckim odbędą się 15 kwietnia 2012 r. Sekretarz Rady zapewnił, że on lub jego przedstawiciel wezmą udział w tych uroczystościach. Marcin łada przekazał iż z inicjatywy Związku w Starych Babicach utworzono Aleję „Dębów Katyńskich”. Wśród 29 posadzonych dębów jest również dąb upamiętniający poprzedniego sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Przedstawiciele Okręgu poinformowali sekretarza Rady o planowanych przedsięwzięciach w 2012 r., w tym o wyjeździe z delegacją samorządu babickiego do Murnau, gdzie na tamtejszym cmentarzuodsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświęcona bohaterskiemu obrońcy Reduty Babice (z 1939 r.) mjr. Jackowi Decowskiemu. Wśród wielu zamierzeń zaplanowanych w 2012 r. jednym z najważniejszych jest ogólnopolski konkurs historyczny „Marszałek Józef Piłsudski jako mąż stanu, polityk i dowódca w oczach współczesnego młodego pokolenia”, nad którym patronat objął szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej. Andrzej K. Kunert zapowiedział, że Rada przekaże na nagrody dla uczniów mazowieckiego finału konkursu książki i albumy.

Na zakończenie spotkania płk rez. A. Kabata i M. Łada otrzymali od sekretarza Rady reprint wydania książki z 1931 r. „Harcerze w bojach w latach 1914 – 1921” autorstwa Władysława Nekrasza – komendanta Chorągwi Wołyńskiej. Na prośbę płk rez. A. Kabaty Andrzej K. Kunert wpisał też dedykację w książce „Katyń. Ocalona pamięć”, której jest autorem.

(ak)

Foto: Marcin Łada

{phocagallery view=category|categoryid=132|limitstart=0|limitcount=0}