Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

W hołdzie poległym żołnierzom 28 Dywizji Piechoty

15 września 2018 r., dla upamiętnienia 79 rocznicy bitwy pod Brwinowem i Pruszkowem stoczonej przez 28 Dywizję Piechoty, prezes Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej st. chor. w st. spocz. Stefan Wyszyński zapalił znicz na grobie Żołnierzy Września na cmentarzu parafialnym Pruszków-Żbików.

Bitwa pod Brwinowem i Pruszkowem została stoczona przez żołnierzy 28 Dywizji Piechoty 12 września 1939 r. Dywizja ta miała za zadanie przebicie się do walczącej Warszawy. W związku z przeważającymi siłami niemieckimi, które stanęły na drodze wojsku polskiemu nie udało się przebić i po ciężkim boju i dużych stratach w ludziach gros sił wycofała się przez Puszczę Kampinoską do Twierdzy Modlin. Tam brali udział w jej obronie, aż do kapitulacji. W zbiorowym grobie zostali pochowani w większości żołnierze 72 pp: por. rez. Jan Ankiewicz, por. rez. Jerzy Wacław Hartman, ppor. rez. Jan Anastazy, sierż. pchor. Sobiesław Aleksander Michalski, strz. Jan Grzegorczyk, strz. Andrzej Kulwas oraz kanonier 28 pal Jan Styczeń. W pojedynczym grobie usytuowanym obok leży pochowany ppor. NN - dowódca plutonu ppanc Pułku Piechoty Legionów, który zginął pod Ołtarzewem.

Cześć i chwała bohaterom!

S.W.

 

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04