Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Członkowie ZOR RP laureatami konkursu Varsaviana

Jerzy Bogdan Raczek – członek zarządu Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej i wiceprezes Koła ZOR RP w Starych Babicach, główny autor i redaktor książki pt. „Dzieje Urzędu Radiotelegraficznego Babice-Boernerowo” otrzymał dyplom honorowy Varsaviana 2017-2018. Do powstania tej książki przyczynili się także inni członkowie naszej organizacji: dr hab. Dariusz Śladowski i Marcin Łada.

Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy od wielu lat uczestniczy w przyznawaniu dyplomów honorowych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie varsavianistyki, a zatem nagradza powstanie książek poświęconych różnym aspektom przeszłości Warszawy i regionu Mazowsza, a także perspektyw rozwoju tego regionu. Dyplomy przyznawane są od 1969 roku przez Oddział Warszawski Towarzystwa Miłośników Historii oraz przedstawicieli instytucji kulturalnych Warszawy. Od 2009 r. współorganizatorem konkursu jest  Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego. Od edycji 2011-2012  konkurs nosi imię Hanny Szwankowskiej.

W tegorocznej edycji konkursu do oceny zgłoszono około 200 książek, wyróżniono jedynie 7 z nich. Książka pt. „Dzieje Urzędu Radiotelegraficznego Babice-Boernerowo” jest pracą zbiorową, oprócz Jerzego Raczka, rozdziały do niej napisali: wiceprezes ZG ZOR RP Marcin Łada, członek honorowy ZOR RP dr hab. Dariusz Śladowski oraz przyjaciele naszej organizacji: prezes stowarzyszenia „Park Kulturowy Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza” Jarosław Chrapek i członkowie stowarzyszenia: Sebastian Orda-Sztark i Tomasz Miś. Wydawcą książki jest Grupa Profbud Sp. z o.o. Sp. k., której składamy serdeczne podziękowanie.

Transatlantycka Radiostacja Babice była jednym z największych osiągnięć II Rzeczypospolitej. Instalacja nadawcza składająca się z 10 wież blisko 130 m wysokości i budynku radionadawczego, uruchomiona w podwarszawskich Babicach w 1923 r. dawała Polsce łączność z całym światem. Przez lata swej działalności - do 8 września 1939 r. oddała Rzeczypospolitej nieocenione usługi, mając pierwszorzędny wpływ na rozwój gospodarki kraju i kontakty międzynarodowe. Czym jest dziś szybka informacja- wiemy to doskonale. Warto zatem pamiętać, że Polska kontakt z całym światem miała już blisko 100 lat temu.

Nasza organizacja od lat walczy o przywrócenie pamięci o tym zagadnieniu polskiemu społeczeństwu. Cieszymy się z przyznanego naszemu koledze Jerzemu Bogdanowi Raczkowi wyróżnienia, serdecznie gratulujemy otrzymania dyplomu honorowego, składamy serdeczne podziękowania jury konkursu i wyrazy uznania wszystkim autorom książki.

Naszym celem od lat jest umieszczenie informacji o Radiostacji Babice w podręcznikach do historii Polski, tak aby wszyscy Polacy mogli być z niej dumnii mogli czerpać natchnienie do dalszej pracy dla Ojczyzny z dziedzictwa przodków. Był czas kiedy Polska miała wybitne osiągnięcia światowe w dziedzinie myśli technicznej, wyprzedzając inne państwa Europejskie, a nawet Japonię, która podobną instalację uruchomiła dopiero rok po nas. Był czas kiedy to inni uczyli się od nas - warto o tym pamiętać!

M.Ł.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04