Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Znicze na żołnierskich  grobach w Zawierciu

W dniach 1-2 listopada 2018 roku,  członek Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy RP asp. sztab. w st. spocz. Jerzy Jędrusik, zapalił znicze na grobach w miejscach poświęconych żołnierzom walczącym  o wolność Polski w czasie I i II wojny światowej.

Jednym z tych miejsc był cmentarz  wojenny  z  I Wojny Światowej w Kroczycach na wzgórzu Bleszczowa. Na pozornie niedużym cmentarzu pochowanych jest 937 poległych żołnierzy podczas walk na Jurze w 1914 roku. Na miejscowym cmentarzu parafialnym jest także grób oficera armii rosyjskiej z pochodzenia Polaka kpt. Władysława Orzechowskiego poległego w potyczce pod Lgotą Murowaną.

Jerzy Jędrusik zapalił znicze na grobie swojego wujka kpt. rez. Stefana Jędrusika ps. .,Walter’’ kawalera Virtuti Militari IV kl. i Krzyża Walecznych, partyzanta BCh. W jednej mogile spoczywa z nim jego żona Ignacyna Jędrusik ps. ,, Isia ‘’pochodząca spod Wilna sanitariuszka – uczestniczka Powstania Warszawskiego.

Kolejnym miejscem były Skarżyce - sołectwo Zawiercia, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona legionistom  marszałka Józefa Piłsudskiego i żołnierzom poległym podczas walk na Jurze w 1914 roku. Tablica ta powstała w grudniu 2015 roku z inicjatywy Jerzego Jędrusika i odsłonięta została w rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

Jerzy Jędrusik

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04