Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

„Zakroczym 1918 – 2018” - książka Kazimierza Szczerbatko dedykowana Związkowi Oficerów Rezerwy RP

Swoją najnowszą książkę zatytułowaną „Zakroczym 1918 – 2018”, Kazimierz Szczerbatko poświecił wszystkim członkom Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Ze Związkiem Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej Kazimierz Szczerbatko związany jest od początku jego powstania, w 2012 r.

W pierwszych trzech rozdziałach książki, autor odnosi się do wydarzeń sprzed 123 lat, kiedy to Polska odzyskała niepodległość oraz do twórcy tej niepodległości Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Autor przytacza m.in. relację opisującą jak wyglądał dzień 11 listopada 1918 r. w Zakroczymiu. Dowiadujemy się z niej, że w tym dniu, sierżant policji niemieckiej, nakazał swoim podwładnym zdjęcie z urzędu flagi państwowej, a następnie „w pełnym szyku, umundurowani galowo, w pełnym szyku ruszyli drogą w kierunku Modlina”. Wówczas jeden z zakroczymskich chłopców wspiął się na słup, gdzie dotychczas wisiała flaga niemiecka i umocował biało – czerwoną chorągiewkę.

Autor za Janem Pawłem II przytacza definicję patriotyzmu, który oznacza „umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka, czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu… . Nasze dzieje uczą, że Polacy byli zawsze zdolni do wielkich ofiar dla zachowania tego dobra albo też dla jego odzyskania”.

W jednym z rozdziałów podaje przykłady poezji, w której współcześni Marszałkowi Piłsudskiemu, podkreślali jego geniusz i charyzmę.

W publikacji autor zamieścił 12 wierszy poświęconych głównie odzyskanej przez Polskę niepodległości, jak i dramatycznych wydarzeń, które dotknęły Zakroczym podczas drugiej wojny światowej. W wierszu „Niepodległość” autor napisał: „Na co dzień to polski dom, las, ziemia, szkoła, kościół, władza, nieprzekupna moralność, niepodległość znaczy być w wolnym kraju, wśród wolnych ludzi żyć bez strachu, stać na straży pokoju, niepodległość to bycie w jedności społeczeństwa spowitego w biało – czerwoną”.

W dalszej części książki autor przytacza najbardziej znane sentencje wypowiedziane przez marszałka Piłsudskiego oraz przedstawia „Kalendarium Zakroczymskie 1918 – 2018”.

(k)

  • 01
  • 02