Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Święto historycznej motoryzacji

24 maja 2019 r. na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej zorganizowano XII Ogólnopolskie Sympozjum pt. „Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów”. Podczas sympozjum Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował wiceprezes ZG Marcin Łada, który uczestniczy w spotkaniach historycznej motoryzacji pod wielu lat.

Tematem przewodnim tegorocznego sympozjum były polskie osiągnięcia techniczne w przededniu II wojny światowej.

Uroczystego otwarcia tegorocznego sympozjum dokonał Prodziekan ds. Nauki Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych dr hab. inż. Witold Marowski, prof. uczelni. Prof. dr inż. Mariusz Pyrz podziękował mgr. inż. Zbigniewowi Nowosielskiemu, absolwentowi Politechniki Warszawskiej, Laureatowi „Złotej Księgi Politechniki Warszawskiej” za wkład w organizację sympozjum.

Sympozjum rozpoczęła sesja plenarna, podczas której prelegenci wygłosili referaty. Uczestnicy mogli wysłuchać m.in. wykładów: o narodzinach polskiej motoryzacji, który wygłosił dziennikarz i dokumentalista Tomasza Szczerbicki, a także o „Powstaniu  i rozwoju Centralnego Okręgu Przemysłowego” – wygłoszonego przez Andrzeja Olejko z Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej.

 

Konstrukcję polskiego samochodu sportowego na przykładzie Geoparda i Leoparda - przybliżył słuchaczom Zbysław Szwaj, konstruktor i wynalazca. Z kolei płk Krzysztof Gaj z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wprowadził słuchaczy w temat „Elementów zabezpieczenia  technicznego w pododdziałach pancernych w XX-leciu międzywojennym”.

Zwieńczeniem sympozjum była prezentacja pojazdów historycznych oraz współczesnych na parkingu Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. Ogólnopolskie Sympozjum poświęcone historycznemu rozwojowi konstrukcji pojazdów” jest organizowane od wielu lat przez Instytut Pojazdów Politechniki Warszawskiej i Biuro Rekonstrukcyjno-Technologiczne Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej inż. Zbigniewa Nowosielskiego. Spotkania te, które są prawdziwym świętem historycznej motoryzacji, ukazują ewolucję rozwiązań technicznych, prezentują zmiany obserwowane w różnorodnych pojazdach na przestrzeni lat, a także przybliżają miłośnikom historii metody rekonstrukcji pojazdów mających znaczenie historyczne. Sympozja zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem specjalistów, studentów, wykładowców kierunków technicznych oraz sympatyków dawnej motoryzacji, dawnych militariów i rekonstruktorów.

Podczas prezentacji pojazdów wielu informacji na temat zabytków naszej motoryzacji udzielał szef BRTZIP inż. Zbigniew Nowosielski, a także pracownicy Muzeum Wojska Polskiego. Pojazdy ustawione na placu miały swoją chronologię : w Fordzie -T (bojowym) zastosowano silnik i układ przeniesienia napędu, taki jak w tankietce TK-1, po drodze powinna stanąć tankietka carden loyd – mówił inż. Nowosielki, która miała silnik i układ przeniesienia napędu od Forda-T, (najpopularniejszego pojazdu w owym czasie), następnie tankietka TK-3 z silnikiem od Forda A, którego produkcja uruchomiana została w 1927 r. Kolejny pojazd był zupełnie wyjątkowy. Zaprezentowano podwozie samochodu PZInż 303 z 1938 r. przedstawiające prototypowe rozwiązanie z wszystkimi czterema kołami skrętnymi, które umożliwiały praktycznie zawracanie temu pojazdowi w miejscu. Podwozie przeznaczone było do samochodu- łazika zwiadowczego lub dowódczo-sztabowego. Do wybuchu wojny wyprodukowano prawdopodobnie kilkanaście łazików na tym podwoziu. Pokazano także ciągnik gąsiennicowy C2-P, tankietki TK-3 i TK-S- kopię tankietki wyprodukowaną w firmie inż. Nowosielskiego (z nkm 20 mm), która powstała, jak mówi sam inżynier- w przydomowej wytwórni czołgów.

 

Podczas sympozjum spotkaliśmy także dyrektora Twierdzy Modlin Sebastiana Sosińskiego, który demonstrował zrekonstruowaną tankietkę TK -1. Pojazd ten stanie wkrótce na pomniku w Modlinie, nawiązując do dawnego symbolu modlińskich pancerniaków. Tankietka będzie eksponowana w prochowni, tam gdzie mieściło się stanowisko dowodzenia obroną Modlina w 1939 r. W prochowni znajdzie swoje miejsce również ekspozycja poświęcona XX-leciu międzywojennemu w twierdzy i obronie Modlina w 1939 r. Otwarcia tej ekspozycji spodziewamy się we wrześniu br.

Sympozjum odbywało się w ramach obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski. Dziękujemy serdecznie Panu inż. Zbigniewowi Nowosielskiemu Prezesowi Biura Rekonstrukcyjno-Technologicznego Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej za zaproszenie na sympozjum.

M.Ł.

Źródło: Politechnika Warszawska i obsługa własna

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04