Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

W hołdzie gen. Władysławowi Andersowi. Tomik wierszy Kazimierza Szczerbatko

Tomik wierszy Kazimierza Szczerbatko zatytułowany „…powiedz…” poświęcony został gen. Władysławowi Andersowi i bitwie o Monte Cassino. W kilku wierszach autor nawiązał również do innych wydarzeń II wojny światowej.

Poprzez swoje wiersze autor pragnie uczcić 75 rocznicę bitwy o Monte Cassino i 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej.

We wstępie do tomiku autor przytacza wybrane wypowiedzi gen. W. Andersa, gdyż jak stwierdza „… dzisiaj i w przyszłości będą aktualne dla przemyśleń tych co zechcą bliżej poznać człowieka, który od chwili tworzenia Armii Polskiej na Wschodzie przekazywał swoim żołnierzom otuchę, nadzieję i patriotyzm, że przyjdzie czas wrócą do wolnej Ojczyzny”.

Szczególne uznanie dla gen. Andersa autor wyraził w wierszu zatytułowanym „Wielcy”, pisząc: „… Anders umarł, spoczął obok swoich, żyje w pieśni, w poezji, w wielu książkach, przywoływany przez malarzy, bo on wielki wódz naczelny, nie tytuły, ale czyny wyniosły go na cokoły pomników, nazw szkół”.

W wierszu „To już” K. Szczerbatko nawiązał do wydarzeń sprzed 80 lat, kiedy rozpoczęła się II wojna światowa, przedstawiając je przez pryzmat ówczesnego Zakroczymia.

XXX

Kazimierz Szczerbatko (rocznik 1931), z wykształcenia mgr pedagogiki i fizyki. Długoletni nauczyciel, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zakroczymiu oraz Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 5 w Nowym Dworze Mazowieckim. Członek Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Od kilkudziesięciu lat jego pasją jest historia Zakroczymia, której poświęcił dwadzieścia książek. Wydał też 21 tomików poezji, a ostatni nosi tytuł „…wspomnienia pozostały…”

(k)

  • 01
  • 02
  • 03