Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Członkowie Koła ZOR RP w Stalowej Woli na pogrzebie kpt. Tadeusza Gajdy  ps. Tarzan

2 października 2019 r. delegacja Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej wzięła udział w pogrzebie kpt. Tadeusza Gajdy ps. Tarzan.

 Delegację ZOR RP stanowili: Krzysztof Pąk i Sebastian Burdzy.

W przeddzień pogrzebu trumna ze szczątkami Tadeusza Gajdy została przeniesiona do kościoła pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Rozwadowie. Wartę honorową przy trumnie Tadeusza Gajdy pełnili żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, strażacy, policjanci, harcerze, myśliwi, oraz delegacja Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Kół w Nisku i Stalowej Woli.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła msza św. pod przewodnictwem biskupa Edwarda Frankowskiego. W nabożeństwie żałobnym udział wzięły władze samorządowe miasta Stalowa Wola, syn Tadeusza Gajdy z rodziną. Kompanię honorowa wystawił 16 batalion saperów w Nisku. Oprawę muzyczna zapewniła Grupa rekonstrukcyjna „Wrzesień 39” z Jastkowic pod kierownictwem Edwarda Horoszko.

Kolejnym punktem ceremonii żałobnej był uroczysty przemarsz ulicami Rozwadowa, na cmentarz wojenny gdzie po oddaniu salwy honorowej i złożeniu wieńców spoczeły szczątki sp. kpt. Tadeusza Gajdy.

Tadeusz Gajda urodził się 15 lutego 1924 w Charzewicach, Syn Józefa i Marii z domu Łuczak. Ukończył szkołę powszechną i trzy klasy w Państwowym Gimnazjum im. Stefana Czarnieckiego w Nisku. W 1941 r. wstąpił do Narodowej Organizacji Wojskowej w Nisku. Latem 1943 r. rozpoczął konspiracyjny kurs podchorążych, który ukończył u Franciszka Przysiężniaka "Ojca Jana". Brał udział w walkach toczonych w ramach niemieckiej operacji przeciw partyzanckiej "Sturmwind I". Od września 1944 r. poszukiwany był przez NKWD i Urząd Bezpieczeństwa. Celem uniknięcia aresztowania zgłosił się do służby w Ludowym Wojsku Polskim. Przydzielono go do X Sudeckiej Dywizji Piechoty, zdezerterował i powrócił do Niska.

W 1945 w kwietniu przydzielono go do dyspozycji ppor. Mariana Szymańskiego, komendanta Narodowej Organizacji Wojskowej NZW na powiat Tarnobrzeg. Po śmierci Szymańskiego Gajda objął jego stanowisko. Na polecenie "Ojca Jana" sformował oddział leśny. Do końca czerwca 1945 roku miał pod swoją komendą blisko 50 żołnierzy.

Oddział Tadeusza Gajdy m.in. ochraniał ludność wiejską przed samowolą władzy komunistycznej, rozbrajał posterunki Milicji Obywatelskiej oraz organizował akcje związane z koniecznością zapewnienia środków finansowych na zaprowiantowanie oddziału i zapomogi dla rodzin partyzantów osadzonych w więzieniach czy poległych.

Od lutego 1946 r. był dowódcą obwodu 3 Pogotowia Akcji Specjalnej Inspektoratu NZW "Tatar", który obejmował powiaty: Dębica, Mielec, Tarnobrzeg i Tarnów. Aresztowany został 7 sierpnia 1946 r. przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie skazano go na karę śmierci i wyrok wykonano 14 października 1946 r. w więzieniu przy ulicy Montelupich w Krakowie.

Sąd Wojewódzki w Tarnowie 8 listopada 1991 r. unieważnił wyrok. "Tarzan" został zrehabilitowany za działalność na rzecz niepodległego bytu.

Mariusz Świeca

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04