Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Znicze i kwiaty na grobach wojennych i Miejscach Pamięci Narodowej w  powiecie zawierciańskim

Członkowie Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Zawierciu od kilku lat opiekują się grobami wojennymi i Miejscami Pamięci Narodowej na terenie powiatu zawierciańskiego.

Jednym z elementów ich działalności jest realizowana od wielu lat „Akcja Znicz”. Także w tym roku asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik, st. kpr. rez. Damian Liszczyk i Paweł Jędrusik odwiedzili groby i mogiły wojenne. Zapalono znicze i położono wiązanki kwiatów w miejscowościach Zawiercie, Zawiercie - Skarżyce, Zawiercie - Kalinówka, Kroczyce.

Na terenie Miasta i Gminy Zawiercie znicze zapalono przy Pomniku Niepodległości, na grobie kpt. Stanisława Wencla ,,Twardego” jednego z najwybitniejszych dowódców partyzanckich na terenie ziemi zawierciańskiej i olkuskiej oraz partyzanckiego małżeństwa państwa Kowalczyków.

Odwiedzono także pomnik partyzantów i MPN w Zawierciu-Kalinówce oraz złożono wiązankę kwiatów przy płycie pamiątkowej poświęconej walkom w 1914 roku i legionistom marsz. J. Piłsudskiego w Zawierciu - Skarżycach. Znicze pojawiły się też na wojennym grobie nn. żołnierza radzieckiego w Zawierciu - Skarżycach.

Znicze zapłonęły także na cmentarzu z I Wojny Światowej w Kroczycach i grobie kpt. rez. partyzanta BCh i sanitariuszki AK Stefana i Ignacyny Jędrusików na tamtejszym cmentarzu parafialnym.

Jerzy Jędrusik

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04