Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Udział przedstawicieli ZOR RP w sympozjum naukowym ,,100-lecie Służby Nurków w Polskiej Marynarce Wojennej” w Centralnej Bibliotece Wojskowej

13 listopada 2019 r., w Centralnej Bibliotece Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, odbyło się sympozjum naukowe ,,100-lecie Służby Nurków w Polskiej Marynarce Wojennej”. Na zaproszenie organizatorów uczestniczyli w nim przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Związek Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej reprezentowali: prezes Koła ZOR RP w Warszawie starszy chorąży w stanie spoczynku Stefan Wyszyński i Patryk Jankowski.

Organizatorami sympozjum byli: Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Warszawie - płk dr Zdzisław Małkowski, Dyrektor CBW – dr Jan Tarczyński i Wojskowy Komendant Uzupełnień Warszawa Mokotów - ppłk Mariusz Muskus.

Zgromadzonych uczestników sympozjum przywitali: płk dr Zdzisław Małkowski i dr Jan Tarczyński, a wprowadzenie wygłosił ppłk Mariusz Muskus.

Potem nastąpiła ceremonia pośmiertnej nominacji chorążego marynarki Wincentego Tomasiewicza na pierwszy stopień oficerski. Patent i kwiaty wręczył płk dr Zdzisław Małkowski wnuczce poległego we wrześniu 1939 r. pani Iwonie Kubik. Na uroczystość przybyła liczna rodzina ppor. mar. Wincentego Tomasiewicza, władze Gminy Trzebieszów, druhowie OSP Nurzyna. Jest to okolica, z której pochodził awansowany. W przemowie Iwona Kubik podziękowała za awans dla jej dziadka i uczczenie jego pamięci. Jej wypowiedź charakteryzowała się wielkim uczuciem rodzinności jaka panuje w gronie rodziny. O szczegółach dokonań śp. ppor. mar. Wincentego Tomasiewicza jako marynarza i wynalazcy jego bliscy dowiedzieli się dopiero kilka lat temu.

Następnie rozpoczęła się część naukowa, której moderatorem był ppłk Mariusz Muskus. W pierwszym wykładzie pt. ,,Państwo Polskie, morze i wojna po odzyskaniu niepodległości” wystąpił dr hab. Paweł Hut z Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, który ujął temat pod względem politologicznym i ekonomicznym. Dopełnieniem była prezentacja multimedialna fotografii historycznych ,,Służba nurków w Marynarce Wojennej II RP”. W drugim wykładzie pt. ,,Służba nurków Polskiej Marynarki Wojennej w okresie międzywojennym” wystąpiła kustosz Karina Kowalska z Muzeum Nurkowania Warszawskiego Klubu Płetwonurków. Uzupełnieniem był komunikat starszego kustosza Marcina Białasa z Ośrodka Informacji Naukowej CBW - ,,Okręty nurkowe Marynarki Wojennej II RP”. W wykładzie trzecim wystąpił Wiesław Wachowski ze Stowarzyszenia Miłośników Nurkowania i przedstawił postać pośmiertnie awansowanego - ,,Ppor. Marynarki Wincenty Tomasiewicz -życie w służbie Ojczyzny”. Historia tego człowieka jak i podobnych postaci tego okresu jest bardzo bogata w wydarzenia. Zaczyna się w roku 1915 gdy bohater ma lat 16 i wstępuje do Legionu Puławskiego formowanego w Puławach, a kończy się bohaterską śmiercią 1 września 1939 roku w czasie niemieckiego nalotu bombowego na port Oksywie. Miał wtedy lat 40. Wraz z Tomasiewiczem zginęło wtedy 16 marynarzy z załogi ORP ,,Nurek”. Uzupełnieniem tego wykładu był pokaz filmowy: ,,Szkolenie ratownicze i nurkowe w Siłach Zbrojnych RP”. Ostatnim wykładem była ,,Rola i znaczenie służby ratowniczej i nurkowej w bezpieczeństwie”, który przedstawił komandor por. Robert Szymaniuk z Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego. Potem nastąpiło podsumowanie sympozjum i jego zakończenie. Na koniec uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek.

Sympozjum przedstawiło bardzo ciekawy temat, ale mało popularny. Sądzę, że dzięki tym wykładom i zarejestrowaniu sympozjum przez Free Frog TV- internetową telewizję o nurkowaniu i podwodnym świecie, temat zostanie spopularyzowany. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa ,,Pierwsza Kadrowa Nurkowa 1919 -1939” przygotowana przez Muzeum Nurkowania Warszawskiego Klubu Płetwonurków oraz stoiska promocyjno-informacyjne Wojskowej Komendy Uzupełnień Warszawa Praga
i Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego w Gdyni.

S.W.

Foto: Stefan Wyszyński, Patryk Jankowski

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04