Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

ZOR RP patronem gry edukacyjnej dla uczniów „Escape room powstańcze pieśni”

Agnieszka Pawlik-Regulska – współpracująca od wielu lat z naszą organizacją, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 w Warszawie, pasjonatka historii i wnuczka uczestnika Powstania Warszawskiego, przygotowała interaktywną grę dla dzieci i młodzieży dotyczącą pieśni okresu II wojny światowej, a szczególnie Powstania Warszawskiego. Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej objął patronat nad tym przedsięwzięciem.

Gra została wykonana na platformie Genially w formie interaktywnego escape rooma, w którym uczestnicy muszą odszukiwać tajemne przejścia i w pieśniach znaleźć słowa do hasła potrzebnego, aby dotrzeć do dowódcy i otrzymać ważny meldunek. Uczniowie dzięki grze poznają postaci: Stefana Starzyńskiego, Krystyny Krahelskiej, Józefa Szczepańskiego i wielu innych osób, oglądają zdjęcia i filmy z okresu wojny oraz otrzymują potężną porcję wiedzy dotyczącą czasu okupacji, Powstania Warszawskiego i śpiewanych wówczas piosenek.

Escape room „Powstańcze pieśni” został wcześniej przetestowany przez uczniów z trzech klas szóstych, którzy z dużym zaangażowaniem podeszli zarówno do wykonania zadania, jak i do wyrażenia swojej opinii na temat gry. Dzięki ich cennym uwagom Agnieszka Pawlik-Regulska wprowadziła kilka zmian i obecnie udostępnia escape room szerszej rzeszy odbiorców. Można łatwo tam trafić po kliknięciu na link: http://www.sp30.edu.pl/ Następnie należy wybrać odpowiednie okienko w widoku płonącej kamienicy i można wziąć udział w tej grze.

Uczestnicy gry na samym końcu docierają do druhny Hanny Szczepanowskiej i słuchają jej opowieści z okresu Powstania Warszawskiego oraz skierowanego do młodzieży apelu. Jest to wypowiedź druhny zarejestrowana 10 czerwca 2014 roku amatorską kamerą w Muzeum Powstania Warszawskiego podczas uroczystej gali finałowej zorganizowanego przez Związek Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej konkursu „Powstanie Warszawskie w świadomości młodego pokolenia Polaków”.

W ostatnim dniu nauki w szkołach, przed przejściem na tryb nauczania zdalnego w Szkole Podstawowej nr 30 w Warszawie uhonorowano uczestników gry i wręczono im dyplomy oraz przekazane przez wiceprezesa ZG ZOR RP Marcina Ładę płyty z muzyką patriotyczną .

Cieszymy się, z realizacji tego bardzo udanego edukacyjnego przedsięwzięcia. Gratulujemy Pani Agnieszce Regulskiej wspaniałego patriotycznego pomysłu. Z radością przekazaliśmy uczestnikom gry płyty z muzyką patriotyczną ofiarowane nam przez Senatora Stanisława Karczewskiego (Marszałka Senatu w latach 2015-2019).

Marcin Łada

Agnieszka Pawlik – Regulska skierowała podziękowanie do płk. rez. Alfreda Kabaty – prezesa ZG Związku Oficerów Rezerwy RP o następującej treści:

Szanowny Panie Prezesie!

Bardzo dziękujemy Związkowi Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej za objęcie patronatem honorowym przygotowanej przez nas dla uczniów gry edukacyjnej „Powstańcze pieśni”, która ma formę interaktywnego escape roomu. Dzieci i młodzież chętnie wędrowali po ulicach okupowanej w czasie II wojny światowej Warszawy, poznając pieśni, które towarzyszyły wówczas ludności i które śpiewali Powstańcy Warszawscy.

Jeszcze w ostatnim dniu nauki w szkołach przed przejściem na tryb nauczania zdalnego udało nam się uhonorować uczestników gry i wręczyć dyplomy oraz przekazane przez wiceprezesa ZG ZOR RP Marcina Ładę płyty, za które gorąco dziękujemy. Wpisują się one doskonale w temat naszej gry
i z pewnością będą nie tylko miłą, ale również pożyteczną pamiątką dla uczniów.

Spotkanie to zostało opisane na stronie internetowej naszej szkoły, m.in. w następujących słowach:

„W piątek (23.10.2020) pani Dyrektor Małgorzata Ryder wraz z autorką projektu panią Agnieszką Pawlik-Regulską wręczyły uczestnikom gry dyplomy uznania oraz wydane przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej płyty z pieśniami patriotycznymi „Hej, orle biały!”, które przekazał Związek Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej obejmujący projekt patronatem honorowym. Fundatorom nagród bardzo dziękujemy, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!”.

Jeszcze raz dziękujemy i załączamy zdjęcia z powyższej uroczystości.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04