Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

41. Marsz Szlakiem  I Kompanii Kadrowej Legionów Kraków – Kielce

W dniach 6-12 sierpnia 2021 r., odbył się 56, a 41. po wojnie, Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej Legionów Kraków – Kielce, w którym po raz 27 wziął udział mł. chor. rez. Tomasz Dyzma – wiceprezes Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej i jednocześnie prezes Związku Piłsudczyków Oddział Lublin.

Marsz odbywał się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy oraz Pani Karoliny Kaczorowskiej, małżonki ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie.

Marsz odbył się na historycznym szlaku bojowym Pierwszej Kompanii Kadrowej, która rankiem w dniu 6 sierpnia 1914 roku wyruszyła z krakowskich Oleandrów, aby jak później pisał Marszałek Józef Piłsudski: „czynem zbrojnym budzić Polskę do zmartwychwstania”. Trasa tegorocznego Marszu wiodła przez następujące miejscowości: Michałowice (gdzie 107 lat temu Legioniści obalili słupy graniczne państw zaborczych), Słomniki, Miechów, Wodzisław, Książ Wielki , Jędrzejów, Chęciny i Kielce.  

W tegorocznym Marszu uczestniczyło około 150 osób z całej Polski i z zagranicy. Uczestnicy Marszu mieli do pokonania trasę o długości ponad 160 km. Mimo upału i deszczu jaki dawał się we znaki, Marsz odbył się, podobnie jak miało to miejsce w latach ubiegłych i 12 sierpnia Kielce przywitały Kadrówkę.

Przed rozpoczęciem Marszu tradycyjnie w dniu 5 sierpnia 2021 r. o godzinie 17:30 w Katedrze Wawelskiej odprawiona została uroczysta Msza święta za duszę ś. p. Marszałka Józefa Piłsudskiego i Jego Żołnierzy. Po mszy nastąpiła uroczystość składania wiązanek i wieńców na trumnie Marszałka i na sarkofagu ś.p. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Jego małżonki Marii Kaczyńskiej w krypcie Srebrnych Dzwonów. Wieczorem na Kopcu Niepodległości – Mogile Mogił Józefa Piłsudskiego na Krakowskim Sowińcu odbył się uroczysty capstrzyk.

 

Następnego dnia, to jest 6 sierpnia 2021r. o godzinie 7:00 rano w krakowskich Oleandrach odbyła się uroczystość pożegnania wyruszających na trasę uczestników tegorocznego Marszu Szlakiem Kadrówki. W uroczystościach wziął udział wieloletni Komendant Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, a obecnie Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który również witał Kadrówkę 12 sierpnia 2021 r. w Kielcach, przed pomnikami Czwórki Legionowej
i Marszałka Józefa Piłsudskiego. Najważniejsza część uroczystości wieńczących tegoroczny Marsz odbyła się na Placu Wolności przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie Honorowy Komendant Marszu Jan Józef Kasprzyk odznaczył Medalami „Pro Bono Poloniae” oraz „Pro Patria” osoby zasłużone na rzecz „Kadrówki”. Po defiladzie, uczestnicy Marszu, udali się pod dawny Pałac Biskupów Krakowskich, gdzie w roku 1914 stacjonował Józef Piłsudski ze swoim sztabem. Tam też, po apelu poległych i salwie honorowej Marsz rozwiązano. Funkcję Komendanta tegorocznego 56. (41.) Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej Legionów pełnił prezes Stowarzyszenia „Jodła” Dionizy Krawczyński, który został ponownie wybrany przez uczestników Marszu na Komendanta 57. (42. ) Marszu w 2022 roku.

 Tomasz Dyzma

Foto: Michał Rybak kadrowka.org i UdSKiOR

  • 02
  • 03
  • 04
  • 05