Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Członkowie Okręgu Lubelskiego ZOR RP udali się w podróż historyczną na Wybrzeże

W dniach 27-29 sierpnia 2021 r. członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczyli w podróży historycznej na Wybrzeże, zorganizowanej przez Urząd Miasta Lublin.

W podróży historycznej udział brali: Lech Marczak – prezes Okręgu Lubelskiego ZOR RP i por. w st. spocz. Ryszard Gołąb.

Uczestnikami podróży byli również członkowie organizacji:  WiN,  Ś.Z.Ż.A.K,  NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” i ich rodziny oraz tróje żołnierzy z 22. Chełmskiego  batalionu
z 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej (łącznie dwa autokary - 120 osób).

Kierownikiem podróży był Zdzisław Niedbała - pełnomocnik Prezydenta Miasta Lublin ds. kombatantów i osób represjonowanych.  

Przez trzy dni pobytu na Wybrzeżu zwiedzanie odbywało się pod kierunkiem profesjonalnej przewodniczki mieszkającej w Gdańsku.

Pierwszym miejscem po przyjeździe na Wybrzeże było Westerplatte, gdzie przed pomnikiem Obrońców Wybrzeża, odśpiewano hymn Polski, złożono wieniec i zapalono znicze. Następnie uczestnicy podróży zwiedzili bunkry i fortyfikacje jednostki.

Później udali się pod pomnik Stoczniowców 1970, gdzie złożyli wieniec i zapalili znicze. Byli również przed historyczną bramą Stoczni Gdańskiej.

 Po przyjeździe na Gdański Cmentarz Garnizonowy złożyli wieńce i zapalili znicze na grobach: Danuty Siedzikówny ps. "Inka" i Feliksa Selmanowicza ps. "Zagończyk", straconych w gdańskim więzieniu przez władze komunistyczne 28 VIII 1946 r. (75. rocznica ich egzekucji i 5. rocznica manifestacyjnego państwowego pogrzebu, który odbył się 28 VIII 2016 r., z udziałem licznych delegacji z całego kraju ).

Kolejnym punktem było zwiedzanie Gdańska: spacer tzw. Drogą Królewską - Długi Rynek, Żuraw nad Motławą, kościół mariacki NMP, kościół św. Brygidy z ołtarzem z bursztynu, srebra i złota - "wotum wdzięczności Bogu za Jego obecność na drogach naszej historii" i Muzeum II Wojny Światowej.

Byli również na cmentarzu w Sopocie, gdzie na grobie Izabelli Kochanowskiej, łączniczki mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" złożyli wieniec i zapalili znicze.

Drugi dzień rozpoczęli, płynąc katamaranem s/m "AGAT" po Zatoce Gdańskiej z Gdyni na Hel. Tu złożyli wiązankę  kwiatów i zapalili znicze pod pomnikiem Obrońców Helu. Zwiedzili także fokarium, latarnię morską i obserwowali przygotowania na helskiej plaży do rekonstrukcji desantu aliantów i bitwy z wojskami niemieckimi.

Kolejnym odwiedzonym miastem był Puck. Tu zwiedzili nabrzeże portu w Pucku, gdzie 10 II 1920 r. miały miejsce zaślubiny Polski z morzem, których dokonał gen. Józef Haller wrzucając do Bałtyku platynowy pierścień, ufundowany przez Polonię Gdańską. Puck, podobnie jak Częstochowa, nie wpuścił Szwedów do miasta w czasie Potopu - upamiętnia to tablica na zboczu po dawnych obwałowaniach miasta: kościół farny z XIV wieku.

Trzeciego dnia w Gdyni zwiedzili ORP "Błyskawicę" i Muzeum Emigracji w budynku dawnego Dworca Morskiego. Po krótkim przejeździe, odwiedzili w Gdańsku-Oliwie Archikatedrę Oliwską i wysłuchali koncertu organowego.

W drodze powrotnej do Lublina odwiedziliśmy Gietrzwałd na Warmii, k. Olsztyna – miejsce objawień Maryjnych. I tak zakończyła się podróż, której program patriotyczno-historyczny był bardzo bogaty.

Tekst i zdjęcia: Lech Marczak

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04