Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Członkowie Koła ZOR RP w Stalowej woli uczcili pamięć mjr. Andrzeja Kiszki - jednego z ostatnich żołnierzy antykomunistycznego podziemia

31 grudnia 2021 r., członkowie Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Stalowej Woli, na zaproszenie Zbigniewa Markuta - Prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK - Koło Obwodu Nisko-Stalowa Wola udali się do miejsca gdzie 60 lat temu SB schwytało partyzanta Andrzeja Kiszkę ps. "Dąb", jednego z ostatnich Żołnierzy Wyklętych.

ZOR RP reprezentowali Krzysztof Pąk oraz Paweł Rybak.

Marsz rozpoczął się spod Leśnictwa Rogóźnianka (woj. lubelskie), leśną trasą, do bunkra Andrzeja Kiszki. W miejscu gdzie przez 9 lat ukrywał się partyzant, żołnierz BCh i AK oraz podziemia antykomunistycznego, odbyła się uroczystość patriotyczna oraz prelekcja historyczna przypominająca osobę Andrzeja Kiszki.

Po oficjalnej części odbyło się ognisko, przy którym z kolegami i zaproszonymi gośćmi z Bychawy, Biłgoraja, Soli, Nowej Sarzyny, wymienialiśmy się relacjami i wiadomościami na temat tego zdarzenia i działalności konspiracyjnej Andrzeja Kiszki.

Andrzej Kiszka ps."Dąb", "Leszczyna", "Bogucki"   (ur. 21 listopada 1921 w Maziarni,   zm. 14 czerwca 2017) –   żołnierz Batalionów Chłopskich, Armii Krajowej, Narodowej Organizacji Wojskowej, a po zakończeniu II wojny światowej członek antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W czasie okupacji niemieckiej, w 1941 wstąpił do lokalnego oddziału Batalionów Chłopskich pod pseudonimem „Leszczyna”, który podporządkował się placówce AK w Hucie Krzeszowskiej, następnie był żołnierzem NOW-AK w oddziale Franciszka Przysiężniaka „Ojca Jana”.  

W sierpniu 1944 dostał rozkaz podjęcia służby w powstającym posterunku MO w Hucie Krzeszowskiej, gdzie pracował do listopada 1944, po czym uciekł z obawy przed aresztowaniem i powrócił do rodzinnej wsi, gdzie musiał się ukrywać. Wstąpił następnie do NOW-NZW Józefa Zadzierskiego „Wołyniaka”, a po jego śmierci dowódcą oddziału został Adam Kusza „Garbaty”.

16 kwietnia 1947 ujawnił się na mocy amnestii z 22 lutego 1947, lecz nie przestał działać w konspiracji NZW i już jesienią tego roku pracownicy UB z Biłgoraja usiłowali go aresztować w jego rodzinnym domu. Od lata 1952 ukrywał się na własna rękę.

W konspiracji antykomunistycznej działał do 31 grudnia 1961. Został aresztowany w leśnym "schronie", w którym się ukrywał. Przez sąd został skazany na dożywotnie więzienie, zamienione następnie na 15 lat. Był więziony m.in. w Strzelcach Opolskich i Potulicach. W sierpniu 1971 został warunkowo zwolniony z więzienia, po czym zamieszkał w województwie szczecińskim.

21 grudnia 1998 został częściowo zrehabilitowany przez Sąd Wojewódzki w Lublinie, a następnie, pośmiertnie, został w pełni zrehabilitowany przez Sąd Apelacyjny w Lublinie w grudniu 2018. Od 2016 major Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Odznaczenia:

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Krzyż Armii Krajowej

Krzyż Narodowego Czynu Zbrojnego

Krzyż Partyzancki

Medal „Pro Patria”

Medal za Wolność i Niepodległość

Srebrny Medal pamiątkowy AK „Pokonani-Niezwyciężeni”

https://www.youtube.com/watch?v=ZwXrOxR6zLM"Dąb"

K. P.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04