Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Światło dla Bohatera z AK. Lekcja historii z uczniami szkoły w Borzęcinie Dużym w 80. rocznicę powstania Armii Krajowej

14 lutego 2022 r., obchodziliśmy 80 rocznicę powstania Armii Krajowej. Z tej okazji, Marcin Łada - wiceprezes ZG Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej i jednocześnie prezes Koła ZOR RP w Starych Babicach, zorganizował dla uczniów Szkoły Podstawowej w Borzęcinie Dużym im. Armii Krajowej Grupy „Kampinos” lekcję historii.

Szkoła Podstawowa w Borzecinie Dużym (w Gminie Stare Babice) od 26 października 1996 r. nosi imię Armii Krajowej Grupy „Kampinos”. Tego dnia szkole został nadany sztandar, a dzień ten od wielu lat jest świętem borzęcińskiej placówki. Co roku szkoła odwiedzana jest przez kombatantów Armii Krajowej, a na sztandar uczniowie składają ślubowanie.

Tradycje etosu AK w borzęcińskiej szkole są stale żywe, spowodowały je nie tylko liczne, trwające przez lata odwiedziny kombatantów, ale również historia Borzęcina Dużego. Tu bowiem 7 sierpnia 1944 roku doszło do dramatycznych walk powstańczych i próby zdobycia niemieckiego magazyny broni, który znajdował się w remizie strażackiej. Niestety akcja ta zakończyła się niepowodzeniem, a następnego dnia Niemcy w odwecie rozstrzelali 49 osób – mieszkańców Borzęcina i uciekinierów z walczącej Warszawy. Uczniowie pamiętają zarówno o partyzantach z Armii Krajowej, jak i o ofiarach ludności cywilnej.

Kilka dni przed uroczystością jubileuszową, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Teresa Stanek powiedziała podczas konferencji prasowej: zwracam się do wszystkich Polaków, szczególnie do młodych, aby sprawdzili, gdzie znajduje się najbliższe miejsce upamiętniające żołnierzy AK i aby zapalili tam światła pamięci. Prezes ŚZŻAK dodała, że ma nadzieję na ustanowienie 14 lutego świętem Armii Krajowej, wpisanym na stałe do kalendarza.

 

Marcin Łada przypomniał uczniom, że 80 lat temu – 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz Wojska Polskiego, gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Organizacja ta była największą armią podziemną świata, liczyła ponad 300 tyś. żołnierzy. Jej największym czynem zbrojnym było Powstanie Warszawskie, w ramach którego walki toczyły się nie tylko w stolicy, ale także na terenie Puszczy Kampinoskiej i okolicznych miejscowości.

Podczas lekcji w Borzęcinie Dużym uczniowie wraz z nauczycielami i Marcinem Ładą przeszli do Miejsca Pamięci Narodowej „1939-1944” gdzie oddali hołd bohaterom i zapalili znicze pamięci. Wiceprezes ZG ZOR RP powiedział, nawiązując do przesłania kombatanta AK Bogusława Nizieńskiego, że są oni spadkobiercami tradycji AK i od nich kiedyś będzie zależała przyszłość Polski.

Przypominamy, że podczas uroczystych obchodów jubileuszu AK, przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, sędzia Bogusław Nizieński, Kawaler Orderu Orła Białego, przewodniczący Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przy szefie UdsKiOR przekazał „Przesłanie żołnierzy Armii Krajowej do młodego pokolenia Polaków”. Powiedział wówczas m.in.: prosimy was o to, byście dobrze służyli Polsce, żebyśmy mogli odejść z poczuciem, że pozostawiamy kraj w dobrych rekach. Chcemy wierzyć, że nasi koledzy nie zginęli na darmo, że Polska, o którą walczyli, będzie trwać i rozkwitać szczęściem jej obywateli. Wasze wysiłki przełożą się na wspólne dobro. Ale żeby tak się stało, musicie pamiętać o tych, którzy w imię wspólnego dobra poświęcili dla Ojczyzny życie.

Lekcja historii w Borzęcinie Dużym zakończyła się wręczeniem drobnych prezentów dla uczniów – pamiątkowych znaczków z wojskowym orzełkiem, wykonanych z okazji jubileuszowego XXX rajdu „Szlakiem Naszej Historii” organizowanego w gminie we wcześniejszych latach przez Babickie Koło ZOR RP pod egidą AK.

Tego dnia światła pamięci zapłonęły także na grobach żołnierzy AK w Starych Babicach. Pamiętajmy o naszych bohaterach!

M.Ł.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04