Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Wiceprezes Okręgu Lubelskiego ZOR RP uczestniczył w 42. Marszu Szlakiem  I Kompanii Kadrowej Legionów Kraków – Kielce

W dniach 6 - 12 sierpnia 2022 roku odbył się LVII, a 42. po wojnie Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej Legionów Kraków – Kielce pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

W tegorocznym Marszu Szlakiem Kadrówki po raz 29. brał udział Wiceprezes Związku Oficerów Rezerwy RP Okręg Lubelski i jednocześnie Prezes Związku Piłsudczyków Oddział Lublin mł. chor. rez. Tomasz Dyzma.                        

Marsz odbywał się na historycznym szlaku bojowym Pierwszej Kompanii Kadrowej, która rankiem   w dniu 6 sierpnia 1914 roku wyruszyła z Krakowskich , aby jak później pisał Marszałek Józef Piłsudski: „czynem zbrojnym budzić Polskę do zmartwychwstania”. Trasa tegorocznego Marszu wiodła przez następujące miejscowości: Michałowice (gdzie 108 lat temu Legioniści obalili słupy graniczne państw zaborczych), Słomniki, Miechów, Wodzisław, Książ Wielki, Jędrzejów, Chęciny i Kielce.  

W Marszu uczestniczyło około 150 osób z całej Polski i z zagranicy. Uczestnicy Marszu mieli do pokonania trasę o długości ponad 160 km . Mimo upału jaki dawał się we znaki, Marsz odbył się podobnie jak miało to miejsce w latach ubiegłych i 12 sierpnia Kielce przywitały Kadrówkę. Przed rozpoczęciem Marszu tradycyjnie w dniu 5 sierpnia 2022 roku o godzinie 17:00 Kaczyńskiej w krypcie Srebrnych Dzwonów w Katedrze Wawelskiej odbyła się uroczystość składania wiązanek i wieńców na trumnie Marszałka   i na sarkofagu ś.p. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Jego małżonki Marii. Następnie odprawiona została uroczysta Msza święta za duszę ś. p. Marszałka Józefa Piłsudskiego i Jego Żołnierzy. Wieczorem na Kopcu Niepodległości – Mogile Mogił Józefa Piłsudskiego na Krakowskim Sowińcu odbył się uroczysty capstrzyk.

Następnego dnia to jest 6 sierpnia 2022 r. o godzinie 7:00 rano w Krakowskich Oleandrach odbyła się uroczystość pożegnania wyruszających na trasę uczestników tegorocznego Marszu Szlakiem Kadrówki. W uroczystościach wziął udział wieloletni Komendant Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, a obecnie Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który również witał Kadrówkę 12 sierpnia 2022 roku w Kielcach przed pomnikami Czwórki Legionowej   i Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Najważniejsza część uroczystości wieńczących tegoroczny Marsz odbyła się na Placu Wolności w Kielcach przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie Honorowy Komendant Marszu Jan Józef Kasprzyk wręczył Medalami 100 - lecia Odzyskanej Niepodległości osobom zasłużonym na rzecz „Kadrówki”. Tam też, po apelu poległych i salwie honorowej Marsz rozwiązano. Funkcję Komendanta tegorocznego LVII (42.) Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej Legionów pełnił Prezes Stowarzyszenia „Jodła” Dionizy Krawczyński, który został ponownie wybrany przez uczestników Marszu na Komendanta LVIII (43. ) Marszu w 2023 roku.

 

Tomasz Dyzma

Foto: UDSKiOR

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04