Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

„…a droga była daleka …”. 37 tomik wierszy Kazimierza Szczerbatko

W 37 już tomiku wierszy, zatytułowanym …a droga była daleka… Kazimierz Szczerbatko poświęca swoje utwory wydarzeniom II wojny światowej, egzystencjalnym problemom człowieka i przyrodzie ojczystej.

 

Tomik składa się z dwunastu wierszy, z których trzy, pełne patriotycznych uniesień, poświęcone są wydarzeniom drugiej wojny światowej. Autor przywołuje w nich postać gen. Władysława Andersa i Monte Cassino, Westerplatte oraz agresję sowiecką na Polskę. Najwięcej miejsca poświęca gen. Władysławowi Andersowi, pisząc o nim m.in.: Władysław Anders to żołnierz, kawalerzysta z krwi i kości … z „armii niewolników” wydobytej z „nieludzkiej ziemi” stworzył armię zwycięską, która wyzwoliła Europę z niewoli tyrana” … .

 

W kilku wierszach odnoszących się do egzystencjalnych problemów człowieka autor dzieli się swoimi refleksjami stwierdzając m.in.: „ brak miłości to cierpienie”…, życie to ułożony scenariusz przez najlepszego reżysera”…, „za sukcesem mężczyzny stoi kobieta, to prawda niepowtarzalna, spójrz w kartki historii”, „serce człowieka jakże zniszczone przez niewiarę, niewłaściwe wybory, brak zasad moralnych, dekalog staje się zapomniany”…, „mamo ty jesteś największym skarbem, którego nie można ukryć w złotych sejfach”…. .

 

Wiersze „Wschód słońca”, „Słońce”, „Burza”, poświęcone są pięknu przyrody ojczystej. Dla autora wschód słońca to „sen przerwany, serce bije nowym dniem”…, słońce „niesie uśmiech”, ziemia „darzy sercem ptaki”, a burza „jak biała dama w chmurach zamku” niesie „nadzieję spokojnego życia, tak jak cisza po burzy wszystko staje się piękniejsze”… .

(ak)

  • 01