Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

„Za sprawę narodu”. 39 tomik wierszy Kazimierza Szczerbatko

Pod koniec grudnia 2022 r. ukazał się 39 tomik wierszy Kazimierza Szczerbatko zatytułowany „Za sprawę narodu”.

 

Tomik, zawiera 17 wierszy, w większości poświęconych walce o wolność Ojczyzny, wierności dla niej, pamięci o bohaterach i kształtowaniu patriotyzmu młodych ludzi.

 

W wierszu „Kraju Piastów” autor wskazuje, że pomimo tragedii i upadków Polska nigdy nie uległa. „Narodzie Piastów przeżyłeś krzyżackie, bolszewickie zawieruchy… podnosiłeś się wołając jeszcze Polska Piastów nie zginęła” – podkreśla autor. Wiersz „97 lat” dedykuje Orlętom Lwowskim walczącym w obronie Ojczyzny w 1918 r., wiersz „Leśna” dedykuje Tadziowi Jasińskiemu, który został zamordowany w 1939 r. w walkach o Grodno, wiersz „Rok” Stanisławowi Wicherkiewiczowi ps. „Zawieja” – uczestnikowi Powstania Warszawskiego, a wiersz „Wspominam” poświęca wydarzeniom związanym z okupacją niemiecką, w tym „Krwawym Piątkiem w Zakroczymiu” oraz powojennym wpływom sowieckim w Polsce, narodzinom „Solidarności” i „pierestrojce”. Wiersz kończy puentą „Lekcje nauczyły nas jak powinno się szanować… wolność to wielki dar… i co dalej…” .

 

Autor przytacza też współczesne uroczystości upamiętniające minione wydarzenia historyczne i naszych bohaterów. Wiersz „Dzisiaj” poświęca obchodom Święta Żołnierza Rezerwy w Lublinie, zorganizowanym przez był Związek Oficerów Rezerwy RP, którego jest członkiem.

 

W wierszach „Dzień złotej jesieni”, „Jest jeden dzień w roku”, „Cmentarz”, „Dlaczego tak smutno” autor zastanawia się nad sensem, życia i przemijaniem, ludzkiej pamięci o naszych bliskich, a wszystko to osadzone w naszej tradycji obchodów Dnia Wszystkich Świętych i dnia zadusznego.

 

Wiersz „Ogródek” jest wyrazem hołdu złożonym przez autora zakroczymskiemu Chórowi „Gregorianie” i jego dyrygentowi Stefanowi Krupie.

(ak)

  • 01