Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Udział członków Okręgu Śląskiego ZOR RP w przeprowadzeniu  zajęć z kadetami klas mundurowych z Częstochowy i Świętochłowic w 5 pułku chemicznym  w Tarnowskich Górach

22 i 23 marca 2023 r., członkowie Tarnogórskiego Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej (Okręg Śląski), zorganizowali w ramach współpracy z Oddziałami Przygotowania Wojskowego przyjazd kadetów klas mundurowych z Liceum Ogólnokształcące im. Wisławy Szymborskiej w Częstochowie oraz Liceum Ogólnokształcącego nr II im. M. Reja w Świętochłowicach do 5 pułku chemicznego w Tarnowskich Górach.

 

Organizatorami przyjazdu kadetów do 5 pułku chemicznego byli: ppłk rez. Krzysztof Tomaszewski - prezes Okręgu Śląskiego i jednocześnie wiceprezes Zarządu Głównego ZOR RP wraz z prezesem Koła ZOR RP w Tarnowskich Górach kpt. Rafałem Mgoniem oraz członkami Koła: mjr. Grzegorzem Klose, st. sierż. Arturem Szczukieckim, st. szer. spec. Szymonem Kocotem przy ogromnym wsparciu dowódcy 5 pchem w Tarnowskich Górach płk. Bogusława Marka.

 

Wizyta w 5 pchem odbywała się w ramach współpracy ze społeczeństwem oraz promocji Sił Zbrojnych RP. Kadeci zwiedzili koszary 5 pułku chemicznego, zapoznali się ze sprzętem będącym na wyposażeniu wojsk chemicznych. Ponadto zgodnie z programem OPW instruktorzy przeprowadzili zajęcia z posługiwania się bronią, posługiwania się radiostacjami będącymi na wyposażeniu Jednostki Wojskowej oraz działaniem w terenie z mapą.

 

Zajęcia z kadetami w ramach promocji WP bardzo dobrze wpisały się w program edukacji wojskowej. Tym samym kadeci klas mundurowych mogą poprzez takie spotkania wzbogacać swoją wiedzę i doskonalić umiejętności w dziedzinie wojskowości.

 

 

W trakcie zajęć swoją praktyczną wiedzę nt. łączności oraz pracy z mapą przedstawiał mjr Grzegorz Klose wraz ze st. szer. spec. Szymonem Kocotem. Swoje uwagi, co do pracy na mapie nie omieszkał przekazać kpt. Rafał Magoń.

 

 

Oddziały Przygotowania Wojskowego są programem docelowym dla klas wojskowych. OPW ma oparcie w znowelizowanym prawie oświatowym. Nauczanie wojskowe obejmuje szkolenie zasadnicze w klasach I–III liceum i klasach I–IV technikum, w trakcie którego są realizowane zajęcia teoretyczne i praktyczne oraz obóz szkoleniowy w klasie IV liceum i klasie V technikum. Minimalna liczba zajęć realizowanych w ramach programu w obu typach szkół to 230 godzin, w tym 53 godziny zajęć teoretycznych i 177 godzin zajęć praktycznych. Są one przeprowadzane zarówno w szkole jak i w „patronackiej” jednostce wojskowej. Absolwenci będą mogli liczyć na korzyści, takie jak możliwość odbycia skróconego szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej czy dodatkowe profity przy przyjęciach na uczelnie wojskowe.

 

 

Ważna jest chęć i wola, nasza młodzież czeka tylko na iskrę aby móc jak My, jak nasi ojcowie być żołnierzami, być POLAKAMI.

 

Rafał Magoń

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04