Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

„… rodzina fundamentem państwa …”. 40 tomik wierszy  Kazimierza Szczerbatko

W maju 2023 r., ukazał się drukiem 40 tomik wierszy Kazimierza Szczerbatko zatytułowany „… rodzina fundamentem państwa …” na który składa się 10 wierzy.

 

Wiersze te poświęcone są rodzinie, która jest podstawą siły państwa, wspomnieniom, przemijaniu oraz walce o wolność Ojczyzny. W wierszu „Mijają lata” autor stwierdza, że „naród stanowi rodzinę zmieniająca się w ramach pokoleń” i podkreśla, że „rodzina to najwyższe dobro, które stanowi moc państwa, państwo jest silne wówczas, gdy ma silne fundamenty, gdy ma silną rodzinę…”.

 

Wiersz „Kochasz Ojczyznę” autor odnosi się do Ojczyzny przez wspomnienie wizyt składanych w niej przez Jana Pawła II, który „mówił o niej matka, całował ziemię schodząc z samolotu” oraz odnosząc się do poległych za Ojczyznę, których „przytuliła ziemia zakroczymska”. Autor pisze „każdy ból, każdą chlubę duma rozpiera zwycięstwa” i apeluje do rodaków „kochasz barwy ojczyste, umiesz je szanować, bronić, stajesz się dumnym, gdzie jesteś Polakiem”.

 

W wierszu „104 lata” autor nawiązuje do odzyskania niepodległości przez Polskę pisząc, że „miłość Ojczyzny stała się siłą, motorem, który naszym przodkom pozwolił ostatecznie zwyciężyć...".

 

Swoimi refleksjami na temat o pamięci i przemijaniu autor dzieli się w wierszu „Radość” konkludując, że „o tym co minęło, to wszystko co było ma inne znaczenie… „to wszystko niech trwa…”. Pamięci i wspomnieniom poświęcił także wiersz „W głębi”.

 (ak)

  • 01