Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Wystawa Katyńska w Warszawie

19 sierpnia 2013 r. na zaproszenie Haliny Drachal – prezes „Warszawskiej Rodziny Katyńskiej” przedstawiciel Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej Artur Błoński uczestniczył w odsłonięciu wystawy plenerowej poświęconej zbrodni Katyńskiej, zatytułowanej „Mogiłom i Cieniom”.

Wystawę, którą odsłonięto przed siedzibą Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" (Dom Polonii) przy ul. Krakowskie Przedmieście 64 w Warszawie będzie można oglądać do połowy września 2013 r.

Na wystawie znajdują się zdjęcia z przeprowadzanych prac ekshumacyjnych związanych z poszukiwaniem szczątków polskich oficerów zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze. Dużo zdjęć poświęconych zostało budowie i odsłonięciu polskich cmentarzy wojennych w Bykowni, Miednoje, Charkowie i Katyniu.

Z wystawionych ekspozycji dowiadujemy się, że pomniki i tablice Katyńskie znajdują się już niemal we wszystkich miastach Polski, a także w wielu krajach świata. Informują one również, że więźniów polskich – ofiary zbrodni Katyńskiej zabito strzałem w tył głowy: usiłowano też zabić pamięć o nich. Okazało się jednak, że kilkadziesiąt lat po zbrodni Katyńskiej pamięć o niej staje się w Polsce coraz bardziej powszechna. Wielkim jej triumfem było powstanie w Katyniu i w Miednoje w Rosji oraz w Charkowie i w Bykowni na Ukrainie polskich cmentarzy wojennych, na których spoczywają Polacy zamordowani wiosną 1940 r. przez NKWD.

Mogiły – powstały; Cienie – pozostaną.

(k)

Fot. Artur Błoński

  • W 1
  • W 2
  • W 3
  • W 4