Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Członkowie ZOR RP uczestniczyli w 43. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej Legionów Kraków – Kielce

W dniach 6 - 12 sierpnia 2023 r., odbył się 58, a 43. po wojnie Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej Legionów Kraków – Kielce pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

 

W tegorocznym Marszu Szlakiem Kadrówki po raz 30. brał udział Wiceprezes Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy RP i jednocześnie Prezes Związku Piłsudczyków Oddział Lublin mł. chor. rez. Tomasz Dyzma. W marszu uczestniczyli również por. Adam Dłużniak z Koła ZOR RP w Częstochowie i st. kpr. Tomasz Lusak z Koła ZOR RP w Tarnowskich Górach.

 

Marsz odbywał się na historycznym szlaku bojowym Pierwszej Kompanii Kadrowej, która rankiem w dniu 6 sierpnia 1914 roku wyruszyła z Krakowskich , aby jak później pisał Marszałek Józef Piłsudski: „czynem zbrojnym budzić Polskę do zmartwychwstania”. Trasa tegorocznego Marszu wiodła przez następujące miejscowości: Michałowice (gdzie 108 lat temu Legioniści obalili słupy graniczne państw zaborczych), Słomniki, Miechów, Wodzisław, Książ Wielki, Jędrzejów, Chęciny i Kielce.

 

W Marszu uczestniczyło około 250 osób z całej Polski i z zagranicy. Uczestnicy Marszu mieli do pokonania trasę o długości ponad 160 km . Mimo upału jaki dawał się we znaki, Marsz odbył się podobnie jak miało to miejsce w latach ubiegłych i 12 sierpnia Kielce przywitały Kadrówkę. Przed rozpoczęciem Marszu tradycyjnie w dniu 5 sierpnia 2023 roku o godzinie 17:00 w krypcie Srebrnych Dzwonów w Katedrze Wawelskiej odbyła się uroczystość składania wiązanek i wieńców na trumnie Marszałka i na sarkofagu ś.p. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Jego małżonki Marii Kaczyznskiej. Następnie odprawiona została uroczysta msza święta za duszę ś. p. Marszałka Józefa Piłsudskiego i Jego Żołnierzy. Wieczorem na Kopcu Niepodległości – Mogile Mogił Józefa Piłsudskiego na Krakowskim Sowińcu odbył się uroczysty capstrzyk.

 

Następnego dnia, to jest 6 sierpnia 2023 r. o godzinie 7:00 rano, w Krakowskich Oleandrach odbyła się uroczystość pożegnania wyruszających na trasę uczestników tegorocznego Marszu Szlakiem Kadrówki. W uroczystościach wziął udział wieloletni Komendant Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, a obecnie Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który również witał Kadrówkę 12 sierpnia 2023 roku w Kielcach przed pomnikami Czwórki Legionowej   i Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

 

Najważniejsza część uroczystości wieńczących tegoroczny Marsz odbyła się na Placu Wolności w Kielcach przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie Honorowy Komendant Marszu Jan Józef Kasprzyk odznaczył Medalami 100 - lecia Odzyskanej Niepodległości osoby zasłużone na rzecz „Kadrówki”. Tam też, po apelu poległych i salwie honorowej Marsz rozwiązano. Funkcję Komendanta tegorocznego LVIII (43.) Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej Legionów pełnił Prezes Stowarzyszenia „Jodła” Dionizy Krawczyński, który został ponownie wybrany przez uczestników Marszu na Komendanta LIX (44. ) Marszu w 2024 roku.

 

Tomasz Dyzma

Foto: AKP i TD

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04