Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Spływ kajakowy „200 kajaków na 200 – lecie Kanału Augustowskiego”

W dniach od 31 sierpnia do 2 września 2023 r., przedstawiciel Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, ppor. rez. Piotr Kowalski, uczestniczył w zorganizowanym przez Centrum Turystyki Wodnej PTTK w Augustowie, w spływie kajakowym pod nazwą „200 kajaków na 200-lecie  Kanału Augustowskiego”.

 

Z całego kraju zgromadziło się liczne grono miłośników tej formy turystyki. Reprezentowane były wszystkie rejony Polski. Lubelszczyznę reprezentował ppor. rez. Piotr Kowalski. 

 

Wodniacy rozpoczęli spływ od Śluzy Kudrynki, a pokonawszy osiem śluz zakończyli na Jeziorze Studzieniczne w Stanicy Wodnej Swoboda - bazie imprezy. Długość dwudniowego spływu wyniosła 32 kilometry.

 

Spływ poza walorami turystyczno-krajoznawczymi, był doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy o historii budowy kanału. W trakcie spływu odbył się konkurs wiedzy o tej niepowtarzalnej hydrobudowli. Pytania były tak sformułowane, żeby przypomnieć sylwetkę projektanta i budowniczego gen. Ignacego Prądzyńskiego. Oficera, stratega, kawalera Złotego Krzyża VM, ale także doskonałego inżyniera. Podkreślono również pamięć o Korpusie  Inżynierów, o młodych oficerach - budowniczych poszczególnych śluz.

 

Kanał jest położony na terenie Polski i Białorusi. Jego całkowita długość to około 103 kilometry. W 1968 r. został wpisany do rejestru zabytków, a w 2007 roku stał się Pomnikiem Historii.

Imprezę zakończyło wspólne ognisko, przy którym Mirosław Karolczuk - burmistrz Augustowa wraz z komandorem spływu Wojciechem Skórą, wręczyli uczestnikom, okolicznościowe medale.

 

Tekst: Piotr Kowalski

Foto: Adam Krzysiek

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04