Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Trzy tomiki wierszy Kazimierza Szczerbatko

W lutym 2024 r., ukazały się trzy nowe, 42, 43 i 44 tomiki wierszy Kazimierza Szczerbatko, zatytułowane: „Moje miasto”, „Życie jest piękne” i „… moje zamyślenia …”.

 

Tytuł każdego z tomików jest tytułem jednego z wierszy, które te tomiki zawierają.

 

W wierszu „Moje miasto” autor pisze m.in.: moje miasto, dla ciebie słońce świeci, promienie grzeją ulice zatłoczone…, dla ciebie sznury drzew rosną na rabatach.

 

Wiersz „Życie jest piękne” autor poświęca młodzieży i podkreśla, że życie jest piękne, staje się zorzą rozbłyskającą o świcie, kwiatem znalezionym urokiem szczęścia, staje się pogodnym światem…, to tętno młodzieńcze pełne radosnych lat.

 

Wiersz „Moje zamyślenia…” zawiera autorefleksję autora na temat upływającego czasu i kresu życia. Autor snując rozważania, pisze m.in.: ławeczka, na niej czyste kartki, na jednej zapis „czy to koniec”, idę „smutną drogą”, jej już brak… .

 

W każdym tomiku znajdują się odniesienia do ważnych wydarzeń historycznych, takich jak odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r., walka w obronie ojczyzny podczas II drugiej wojny światowej, okupacja hitlerowska w Zakroczymiu, zbrodnia Katyńska, powstanie warszawskie, Monte Cassino i Armia gen. Andersa.

 

Autor poświęca też kilka wierszy uroczystościom patriotycznym poświęconym tym wydarzeniom, jak również obchodom rocznicy imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego i obchodom Święta Żołnierzy Rezerwy, organizowanym przez Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, którego jest członkiem.

 

W kilku wierszach autor z nostalgią odnosi się do upływającego czasu, konstatując, że nigdy nie wraca to co minęło.

 

Kazimierz Szczerbatko w kilku wierszach z rozrzewnieniem opisuje piękno ojczystej przyrody przez pryzmat Zakroczymia i okolic, czemu daje wyraz w wierszu „Ziemia zakroczymska” podkreślając: ziemia zakroczymska, pełna kwiatów, akacje ozdobiły w biel nadwiślańskie skarpy, jary … .

 

Dwa wiersze poświęca m.in. Janowi Pawłowi II i jego miłości do Polski, a w wierszu „Twoja przyszłość” z tomiku „Moje miasto” pisząc o przyszłości Polski apeluje do rodaków słowami: twoja przyszłość to wybór obywateli, Polsko bądź nadal suwerenna, bądź przedmurzem chrześcijaństwa, bądź wiernym stróżem dla kościoła, nie pozwól zwieść się prorokom Zachodu … .

 

Wiersze zawarte w trzech tomikach autorstwa Kazimierza Szczerbatko wyrażają stan ducha autora i jego przemyślenia o młodości, przemijaniu, patriotyzmie, postawach Polaków w czasie zagrożenia bytu Ojczyzny, o działaniach współczesnych, których celem powinno być zapewnienie niepodległości i suwerenności Polski, o pięknie przyrody, która nas otacza.

 

(ak)

  • 01
  • 02
  • 03