Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Targi rekonstrukcji ...

29-30 marca 2014 r. zorganizowano w Kielcach I Targi Forum Rekonstrukcji Historycznej i II konkurs o Laur COP-2014 dla grup rekonstrukcyjnych, nawiązujący do tradycji Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Udział w tych targach wzięli również członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej PolskiejZbigniew Kiełb (historyk, pracownik Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta) oraz Lech Marczak (prezes Okręgu Lubelskiego), którzy przedstawiali historię 2. Pułku Saperów Kaniowskich stacjonującego w Puławach w latach 1921-1939 oraz historię kielczanina, którym przez 30 lat swojego życia był ppłk Stanisław Magnuszewski, spoczywający na starym cmentarzu w Kielcach.

Nasi przedstawicie mieli nie tylko możliwość przedstawienia wielu ciekawych aspektów z historii Puław, puławskich Kaniowczyków czy życia ppłk. S. Magnuszewskiego, ale również zyskali możliwość poznania krewnych podpułkownika, z którymi odwiedzili grób, w którym został pochowany w 1968 r., i oddali mu zasłużone honory oraz zapalili znicze pamięci i odmówili modlitwę.

Wielkim zaskoczeniem i zarazem radością dla pomysłodawcy i realizatora projektu „ppłk Stanisław Magnuszewski (1888-1968) prawda i pamięć” Zbigniewa Kiełba było zdobycie 2. miejsca w konkursie o Laur COP za rekonstrukcję munduru ppłk. Stanisława Magnuszewskiego.  Z. Kiełb tak skomentował to wydarzenie: „to wielkie zaskoczenie, radość, ale przede wszystkim wyjątkowe doznanie, kiedy to na kieleckiej ziemi przyznano nagrodę właśnie za rekonstrukcję munduru kielczanina, człowieka zapomnianego i zasłużonego. Dzięki tej nagrodzie jego osoba i sylwetka nie tylko została przypomniana, ale także zapamiętana na długi czas właśnie w Kielcach, gdzie przez blisko 31 lat mieszkał. Radość ogarnęła nie tylko wykonawców tego munduru, ale w szczególności krewnych ppłk. Stanisława Magnuszewskiego”.

Nasze stoisko, mimo że skromne, cieszyło się dużym zainteresowaniem, a w szczególności zaprezentowana na nim historia kielczanina ppłk. Stanisława Magnuszewskiego. Największym przeżyciem było jednak odwiedzenie nas przez bratanka dowódcy Kaniowczyków i jego rodzinę.

Organizatorami przedsięwzięcia były Targi Kielce i Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów. Główny cel jaki założyli sobie organizatorzy to nie tylko zgromadzenie wielu różnorodnych grup rekonstrukcji historycznej, ale przede wszystkim upamiętnienie wyjazdu z Kielc Plutonu Wartowniczego na Westerplatte, wystawionego przez kielecki 4. Pułk Piechoty Legionów (68 żołnierzy - ponad 1/3 załogi w czasie obrony WST).

(Z. K., ak)

Fot. Lech Marczak

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4